Dodge Viper

Model
Dodge Viper Zobacz 3 zdjęcia

Dodge Viper to samochód sportowy produkowany od 1992 do 2017 r. (z przerwami). Model zalicza się do tzw. supersamochodów i jest jednym z pierwszych pojazdów tego typu, który został wyposażony w silnik V10.

Dodge Viper – najważniejsze informacje

Formalnie model Viper zastąpił Dodge'a Conquesta, jednak zamiarem amerykańskiej marki było tak naprawdę stworzenie bardziej współczesnej wersji AC Cobry. Co ciekawe początkowo w produkcji Dodge'a Vipera brała również udział firma Lamborghini, której inżynierowie zajmowali się silnikami montowanymi w tym aucie.

Szefowie Dodge'a po raz pierwszy rozważali zaprzestanie produkcji Vipera w 2010 r.; powodem były spore problemy finansowe przedsiębiorstwa. Wówczas samochód zniknął z rynku motoryzacyjnego na około 2 lata, jednak po upływie tego czasu w salonach Dodge'a pojawiła się nowa generacja Vipera, znana pod nazwą Phase VX.

W 2015 r. firma Dodge ogłosiła to, czego spodziewano się już 5 lat wcześniej, mianowicie że z końcem roku 2017 produkcja Dodge'a Vipera zostanie zakończona. Co ciekawe w październiku 2017 r. amerykańska firma przestała przyjmować zamówienia na ostatnie egzemplarze Dodge'a Vipera z obawy, że nie wyrobi się z ich produkcją na czas. Niedługo potem zbieranie zamówień zostało na krótko wznowione.

W ostatnich miesiącach produkcji cena Dodge'a Vipera z 2017 r. w Stanach Zjednoczonych wynosiła 100 tys. dolarów. Kupno i sprowadzenie samochodu z tego rocznika do Polski wiązało się z wydatkiem rzędu około pół miliona zł.

Jedyną fabryką, z której wyjeżdżały nowe egzemplarze Dodge'a Vipera, była Conner Avenue w Detroit. Wcześniej, do października 1995 r., Dodge Viper był wytwarzany w zakładzie New Mack znajdującym się w tym samym mieście. Ciekawostką jest fakt, że Dodge Viper znalazł się swego czasu na liście "Najbardziej Amerykańskich Samochodów", co oznaczało, ze przynajmniej 75 proc. jego podzespołów zostało wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych.

Dodge Viper – nadwozie i wnętrze

Nadwozie Dodge'a Vipera jest nisko zawieszone nad ziemią i posiada agresywny, sportowy wygląd. Z początku jedynym typem nadwozia, z jakim produkowany był Dodge Viper, był 2-drzwiowy roadster. Z biegiem lat w salonach samochodowych Dodge'a pojawił się też Viper z sylwetką 2-drzwiowego coupe.

Pierwszy koncept nadwozia Dodge'a Vipera opracował Amerykanin Tom Gale; później został on zmodyfikowany przez Osamu Shikado, projektanta z Japonii.

W środku Dodge'a Vipera znajduje się miejsce dla kierowcy i jednego pasażera – w końcu jest to samochód sportowy, a nie rodzinny. Co ciekawe stylistyka wnętrza Dodge'a Vipera była często zmieniana z uwagi na różne limitowane edycje tego modelu, takie jak np. Dodge Viper Voodoo.

Dodge Viper – dane techniczne

Silnik Dodge'a Vipera znajduje się w centralnej części nadwozia. Każda jednostka dostępna w Dodge'u Viperze ma olbrzymią, minimum 8-litrową pojemność i gwarantuje rewelacyjne osiągi. Pod maską Dodge'a Vipera może pracować od 450 do nawet 600 koni mechanicznych, które gwarantują przyspieszenie od zera do "setki" w nawet 3,9 sekundy!

Przez cały okres produkcji modelu Viper od Dodge'a stosowano w nim tylko jeden rodzaj skrzyni biegów. Była nią 6-stopniowa przekładnia manualna. Poza tym Dodge Viper od zawsze charakteryzował się napędem na tylne koła.

Dodge Viper - opinie

Dodge Viper ma opinię auta dla wyjątkowo zdolnych kierowców. Teoretycznie właściwości Dodge'a Vipera predysponują ten samochód do jazdy po torach wyścigowych, jednak jego niepowtarzalny wygląd kusi kolekcjonerów, którzy używają go do poruszania się po mieście lub wręcz tylko trzymają w garażu.

Efektowne nadwozie to oczywiście niejedyny atut Dodge'a Vipera. Mocną stroną auta od zawsze były też gwarantujące świetnie osiągi silniki i niezawodna, a przy tym płynnie działająca skrzynia biegów.

Dodge Viper jak na samochód z najwyższej półki trochę za często się psuje, choć na szczęście są to zwykle niezbyt poważne usterki. Za jego wadę trudno jest natomiast uznać niebotyczne koszty utrzymania – w końcu i tak jest to auto tylko dla tych osób, które stać niemal na wszystko.

3.71
Ocena na postawie 10 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy
SegmentG

Generacje Dodge Viper

Inne modele Dodge

G - Inne modele

Dodge Viper: newsy, testy i recenzje

Mille Miglia 2019 - Prolog

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie