Dodge Viper CS spod ręki Carrolla Shelby'ego trafił na sprzedaż. Nie ma drugiego takiego

Dodge Viper CS spod ręki Carrolla Shelby'ego trafił na sprzedaż. Nie ma drugiego takiego

Viper starzeje się bardzo godnie.
Viper starzeje się bardzo godnie.
Źródło zdjęć: © fot. Mecum Auctions
Aleksander Ruciński
01.12.2020 09:32, aktualizacja: 16.03.2023 15:24

W planach było 50 sztuk, skończyło się na jednej. Wyjątkowy viper może okazać się świetną inwestycją. Na początku 2021 roku będzie jedną z gwiazd aukcji organizowanej w USA.

Viper pierwszej generacji to dziś poszukiwany klasyk, który pięknie się starzeje. Nic więc dziwnego, że zadbane sztuki, nawet w dość pospolitych wersjach są warte sporo. A co powiecie na jednostkowy egzemplarz, który miał zapoczątkować ciekawą serię, lecz ostatecznie stał się jej jedynym przedstawicielem?

Mowa o wydaniu GTS CS będącym owocem współpracy Carrolla Shelby'ego i firmy Fitzgerald Motorsports. Auto wyróżnia się przede wszystkim zmodyfikowanym przodem, dodatkowymi wlotami powietrza w błotnikach i złotymi, 18-calowymi felgami ze srebrnym rantem. Jeszcze lepsze wrażenie robi wnętrze wykończone czerwoną skórą, przełamaną delikatnymi złotymi pasami. Na kokpicie wyszyto natomiast podpis samego Shelby'ego.

Oczywiście nie brakuje też kilku modyfikacji technicznych. 8-litrowe V10 zostało wyposażone w nowy układ dolotowy i autorski wydech, a standardowy dyferencjał został zastąpiony odpowiednikiem o przełożeniu 3,73. Wszystko to w parze z nowym oprogramowaniem sterującym pozwoliło uzyskać moc 487 KM - o 31 KM więcej niż w serii.

Obraz
© fot. Mecum Auctions

Początkowo w planach była produkcja aż 50 sztuk Vipera CS - 25 z nadwoziem coupe i 25 roadsterów, lecz problemy zdrowotne Shelby'ego sprawiły, że projekt został porzucony. Auto, które widzicie na zdjęciach, jest więc jedynym CS-em na świecie. Na początku 2021 roku zostanie wystawione na sprzedaż za pośrednictwem amerykańskiego Mecum Auctions. Cena wywoławcza to 89 900 dolarów, ale nie zdziwcie się, jeśli ostateczna kwota będzie znacznie wyższa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)