deska rozdzielcza

Deska rozdzielcza pozwala kierowcy kontrolować większość elementów w jakie wyposażone jest auto.

Deska rozdzielcza - gdzie jest?

Deska rozdzielcza umiejscowiona jest z w przedniej części pojazdu w tzw. kabinie. Jest to konsola, swoiste centrum dowodzenia autem, na której umiejscowione są wszelkie zegary oraz dodatkowe wskaźniki, z których podczas jazdy korzysta kierowca – element ten nazywany jest również tablicą rozdzielczą.

Deska rozdzielcza - co się na niej znajduje?

Na desce rozdzielczej mogą, choć nie muszą znajdować się główne przełączniki i przyciski, za pomocą których można regulować takie parametry jak: klimatyzacja, chłodzenie i nagrzewanie auta, kontrola nagrzewnicy (jeśli taka jest na wyposażeniu), ogrzewanie tylnej szyby, kontrola trakcji czy obsługa światła awaryjnego. Najczęściej w dolnej części lub na środku deski rozdzielczej znajduje się również większość dodatkowego wyposażenia samochodu jak radio, zapalniczka, która również spełnia funkcję gniazda o napięciu 12 V czy umiejscowiona zwykle w jej pobliżu popielniczka. W nowszych modelach aut można spotkać się deską rozdzielczą, na której znajduje się nawigacja, a także dodatkowe schowki i półki.

Deska rozdzielcza - bezpieczeństwo

Deska rozdzielcza ma również wpływ na walory bezpieczeństwa, ze względu na poduszki powietrzne, które najczęściej zawiera zarówno po stronie kierowcy, jak i pasażera (w przypadku modeli aut z dwoma airbag'ami).

Mazda 6 w Czarnogórze. Japońska limuzyna stała się jeszcze lepsza

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie