Poradniki i mechanikaMała kratka przy suficie samochodu. Zobacz, do czego służy

Mała kratka przy suficie samochodu. Zobacz, do czego służy

Warto wiedzieć, co kryje się za kratką przy podsufitce
Warto wiedzieć, co kryje się za kratką przy podsufitce
Źródło zdjęć: © fot. Autokult.pl
Szymon Jasina
24.09.2021 14:14, aktualizacja: 14.03.2023 15:00

Wiele samochodów z ostatnich kilkunastu lat ma z przodu przy suficie niewielką kratkę. Najczęściej znajduje się ona obok lampek do oświetlania kabiny. Ma ona ważne zadanie i są sytuacja, gdy wiedza o tym może się przydać.

Współczesne samochody są nafaszerowane elektroniką i mają dziesiątki czujników. Część znajdujących się w kabinie służy do sterowania automatyczną klimatyzacją, ale są też inne urządzenia. Jednym z bardziej rzucających się w oczy jest kratka na podsufitce, która najczęściej umieszczona jest zaraz za przednią szybą.

Element ten można znaleźć w samochodach wyposażonych w system multimedialny umożliwiający połączenie z telefonem za pomocą Bluetootha lub kabla. Za kratką schowany jest mikrofon systemu głośnomówiącego. Wykorzystywany jest on też w przypadku systemów sterowanych głosowo – czy to stworzonych przez producenta samochodu, czy w Apple CarPlay lub Android Auto.

451764888315192943
© fot. Autokult.pl

Takie umiejscowienie mikrofonu zapewnia dobre zbieranie głosu kierowcy i pasażera siedzącego z przodu, ale też słyszalne (choć nieco gorzej) będą osoby z tyłu. Stosuje się tam mikrofon o charakterystyce, która pozwala rejestrować dźwięk z całego wnętrza samochodu, dlatego nie musi się on znajdować blisko twarzy kierowcy.

Umiejscowienie mikrofonu w swoim samochodzie warto znać z dwóch powodów. Przede wszystkim pozwala to uzmysłowić sobie, że rozmówca dobrze słyszy nie tylko rozmawiającego z nim kierowcę, ale też inne osoby w pojeździe. Dodatkowo w momencie, gdy są problemy z dźwiękiem i jego głośnością, będzie wiadomo, w którym kierunku mówić, aby było nas lepiej słychać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)