Poradniki i mechanikaMasz taki plastik na desce? Nie znalazł się tam przypadkiem. Zobacz, do czego służy

Masz taki plastik na desce? Nie znalazł się tam przypadkiem. Zobacz, do czego służy

Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Filip Buliński
24.09.2021 13:33, aktualizacja: 14.03.2023 15:01

W samochodzie znajdziemy pełno elementów, w przypadku których nie do końca wiemy, po co właściwie są, jak np. sferyczny plastik na desce rozdzielczej. Pełni on jednak ważną funkcję.

Poziom skomplikowania samochodów rośnie z każdym rokiem. Producenci prześcigają się w przedstawianiu kolejnych nowinek i choć wiele systemów wspomagających jazdę kilka lat temu było ewenementem, dziś możemy je spotkać nawet w małych miejskich autach. Czasem niektóre elementy mogą więc wywoływać pytanie: "do czego to właściwie służy"?

Takie pytanie mogą sobie też niektórzy zadać, patrząc na wystający, często sferyczny, plastik na szczycie deski rozdzielczej, tuż przy szybie. Występuje on w samochodach wyposażonych w automatyczną klimatyzację, a jeśli jest ona dwustrefowa – plastiki mogą być dwa. Są to czujniki promieni słonecznych.

Jaką pełnią funkcję? Czujniki analizują przez promienie słoneczne poziom nagrzewania się samochodu i w ten sposób dobierają tryb pracy automatycznej klimatyzacji. Przykładowo, gdy w słoneczny dzień wsiądziemy do nagrzanego wnętrza i nastawimy klimatyzację na 20 stopni Celsjusza, ta będzie dążyła do szybkiego i skutecznego schłodzenia kabiny.

Jeśli tę samą temperaturę ustawimy w pochmurny dzień, komputer będzie wiedział, że wnętrze nie nagrzewa się tak szybko, wobec czego proces schładzania będzie inny. Dlatego lepiej pilnować, żeby nic nie zakrywało wspomnianego czujnika.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)