Audi Avus quattro Concept

Model
Audi Avus quattro Concept Zobacz 2 zdjęcia

Avus quattro to samochód koncepcyjny, który został stworzony przez przedsiębiorstwo motoryzacyjne Audi. Firma skonstruowała tylko jeden egzemplarz Avusa quattro Concept, który obecnie stoi jako eksponat w muzeum Audi w mieście Ingolstadt (Niemcy).

Audi Avus quattro Concept – najważniejsze informacje

Samochód dzieli swoją nazwę z byłym torem wyścigowym i zarazem odcinkiem niemieckiej autostrady, który jako Avus znany jest od 1921 r. Z kolei dopisek "quattro" w nazwie koncepcyjnego Audi Avusa odnosi się do zastosowanego w nim napędu 4x4 (AWD).

Premiera Audi Avusa quattro Concept miała miejsce w 1991 r. w Tokio, na imprezie z cyklu Motor Show. Model miał aspirować do segmentu supersamochodów, który w tamtych czasach był zdominowany przez dwie marki: Ferrari oraz Lamborghini.

Audi Avus quattro Concept z 1991 r. był 2-drzwiowym coupé zaprojektowanym przez dwóch stylistów: Martina Smitha oraz J Mays'a.

Karoseria koncepcyjnego Avusa została wykonana z aluminium i była absolutnie wyjątkowa. Powód? Nie pokryto jej lakierem, a mimo to auto wyróżniało się charakterystycznym metalicznym błyskiem. Wszystko dlatego, że powłoka karoserii Audi Avusa quattro Concept została poddana gruntownemu polerowaniu, przez co przywodziła na myśl wygląd przedwojennych pojazdów wyścigowych marki Auto Union. Cechą rozpoznawczą samochodu były też drzwi otwierające się do góry.

Avus quattro Concept jest uważany za protoplastę Audi R8. Dodatkowo wiąże się go z powstaniem słynnego Bugatti Veyrona, który posiada motor o identycznym układzie cylindrów w kształcie litery "W" i podobną przednią część nadwozia.

Co więcej koncepcyjny Avus quattro jest łączony z wyprodukowaniem w późniejszych latach Audi A8, choć w gruncie rzeczy te auta prawie nie mają cech wspólnych. W Avusie wykorzystano jednak aluminiową konstrukcję, która następnie znalazła zastosowanie właśnie w A8. Ten koncepcyjny model Audi utorował więc drogę do powstania luksusowego, 4-drzwiowego sedana niemieckiej firmy.

Audi Avus quattro Concept – dane techniczne

W Avusie quattro Concept inżynierowie Audi zamontowali silnik typu W12. Co ciekawe stało się tak na 10 lat przed tym, zanim pierwszy samochód przedsiębiorstwa z Ingolstadt z dokładnie taką jednostką napędową trafił do masowej produkcji.

W12 to potężny, 12-cylindrowy motor wolnossący, który charakteryzował się pojemnością 6 l oraz elektronicznym wtryskiem paliwa (technologia Bosch MSS 52). Moc silnika wynosiła 509 koni mechanicznych, a jego moment obrotowy – 540 Nm.

Model Audi Avus quattro Concept został ponadto wyposażony w ręczną skrzynię biegów, która posiadała 6 przełożeń.

Dzięki najbardziej zaawansowanym rozwiązaniom auto koncepcyjne Audi Avus quattro mogło rozpędzić się do 340 km/h. Nie do końca natomiast wiadomo, w jakim czasie pojazd był w stanie rozwinąć prędkość od zera do "setki". Pewne jest jedynie, że robił to bardzo szybko. Firma Audi chwaliła się, że Avusowi quattro wystarczy do tego zaledwie 2,8 s, jednak inne źródła informowały o równych 3 s.

Tak doskonałe osiągi Audi Avusa quattro Concept nie były jednak zasługą wyłącznie mechanicznych podzespołów tego auta. Równie dużą rolę odgrywała w tym przypadku jego niezwykle lekka konstrukcja (masa własna samochodu wynosiła 1,25 t).

Wymiary Audi Avusa quattro Concept również miały znaczne przełożenie na jego dynamikę. Samochód był bowiem bardzo płaski (2 m szerokości przy 1,18 m wysokości) i miał szeroko rozstawione koła. Długość Audi Avusa quattro Concept wynosiła natomiast aż 4,47 m.

4.33
Ocena na postawie 22 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAudi
TypSupersamochód

Inne modele Audi

Audi Avus quattro Concept: newsy, testy i recenzje

Mazda 6 w Czarnogórze. Japońska limuzyna stała się jeszcze lepsza

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie