Poradniki i mechanikaSUV-a nie zaparkujesz tam, gdzie zwykłej osobówki. Możesz dostać mandat

SUV‑a nie zaparkujesz tam, gdzie zwykłej osobówki. Możesz dostać mandat

Luksusowe SUV-y zazwyczaj mają dmc powyżej 2,5 tony, bo masa własna przekracza 2 tony. Takimi autami na chodniku nie wolno parkować
Luksusowe SUV-y zazwyczaj mają dmc powyżej 2,5 tony, bo masa własna przekracza 2 tony. Takimi autami na chodniku nie wolno parkować
Źródło zdjęć: © fot. Autokult.pl
Marcin Łobodziński
29.07.2021 11:03, aktualizacja: 14.03.2023 15:43

Łatwo sobie wyobrazić, że auta dostawcze czy ciężarówki nie powinny parkować na chodnikach ze względu na duże obciążenie. Jednak nie każdy użytkownik minivana czy SUV-a zdaje sobie sprawę z tego, że i on nie zawsze może tak parkować. Ale może dostać mandat.

Parkowanie autem o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 2,5 tony nie jest dozwolone na chodnikach, a jedynie na wyznaczonych do tego miejscach. Wynika to bezpośrednio z art. 47. ust. 1. Ustawy prawo o ruchu drogowym. Powód?

Bardzo prosty: chodniki nie są do tego przystosowane i zaparkowane tam ciężkie samochody je niszczą, powodując kosztowne szkody. Kara za złamanie tego przepisu to zazwyczaj 100 zł mandatu i 1 pkt karny.

Jak sprawdzić dmc swojego pojazdu? Jest ona wpisana w dowodzie rejestracyjnym - na jego ostatniej stronie, w rubryce F2. Jeśli przekracza 2500 kg, to postój na chodniku jest wykluczony. Nie ma tu znaczenia, czy akurat podróżujemy z pełnym obciążeniem, czy nie, liczy się maksymalna dopuszczalna wartość.

Nie tylko dostawcze i SUV-y

Wydaje się, że dmc 2500 kg to dużo, ale to pozory. Wiele aut przekracza tę wartość i są to m.in. SUV-y i pick-upy, ale także niektóre vany i minivany, a także znakomita większość aut klasy wyższej (segment E), jak na przykład BMW Serii 5 czy Volvo V60. Warto pamiętać o większych samochodach elektrycznych, których stale przybywa, a także hybrydach-plug in, które sporo ważą.

W przypadku większych pojazdów trzeba pamiętać też o jeszcze jednym: gabarytach. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych powinna być taka, by nie utrudnić im ruchu i nie może być mniejsza niż 1,5 m. Jeśli auto jest na tyle duże, że nie da się zostawić tyle miejsca, trzeba zaparkować gdzieś indziej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)