Strażacy ostrzegają. Źle przechowywane paliwo może spowodować wybuch i pożar

Wielu kierowców decyduje się na zakup zapasu taniego, "wyborczego" paliwa na zapas. Straż Pożarna ostrzega, że niewiele trzeba, by inwestycja zamieniła się w katastrofę. Paliwo może być bardziej niebezpieczne, niż powszechnie się uważa.

Tankowanie paliwa na zapas może się opłacać, ale nie zawsze jest dobrym pomysłem
Tankowanie paliwa na zapas może się opłacać, ale nie zawsze jest dobrym pomysłem
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

07.10.2023 | aktual.: 07.10.2023 07:50

Paliwo zaliczane jest do substancji niebezpiecznych, a jego przewóz i przechowywanie ujęto w ramy prawa. Przepisy przewidują, że umieszczenie i przewóz paliwa w niecertyfikowanym zbiorniku może zostać ukarane grzywną w wysokości do 3 tys. zł. Co więcej, nawet jeśli posługujemy się kanistrami z odpowiednimi certyfikatami, to zgodnie z przepisami w samochodzie nie wolno przewozić więcej niż 60 litrów paliwa. Złamanie tego przepisu grozi karą 2 tys. zł. Kary pieniężne to jednak nie wszystko.

Do przechowywania i przewożenia paliwa najlepsze są zbiorniki plastikowe. Nie każdy plastik jest jednak odpowiedni. Tankowanie do zbiornika bez certyfikatu może być niebezpieczne. "Taki plastik może rozpuścić się lub zdeformować pod wpływem paliwa, możliwy jest też zapłon paliwa ze względu na wyładowania elektrostatyczne" – stwierdził cytowany przez PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niewłaściwe przechowywanie paliwa może zakończyć się jego wyciekiem, zapłonem lub wybuchem. Jeśli tak się stanie, zagrożenie spowodowane pożarem będzie zwielokrotnione poprzez obecność zapasu łatwopalnej cieczy. Kłopoty mogą być również z ubezpieczeniem. Zgodnie z przepisami w wolnostojącym garażu o powierzchni do 100 metrów kwadratowych można przechowywać do 200 l paliwa. W małych garażach innych niż wolnostojące limit wynosi 60 l. W przypadku wspólnot mieszkaniowych zarządca budynku może wprowadzić inne, bardziej rygorystyczne limity.

Jeśli dojdzie do pożaru, a śledztwo wykaże, że związek z jego powstaniem lub stopniem rozprzestrzeniania się miał nadmiar paliwa przechowywanego w garażu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)