Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
03.03.2021 13:57, aktualizacja: 16.03.2023 14:25

Samochody z napędem elektrycznym w ostatnich latach zyskały na popularności. Sprzyja temu trend dbania o środowisko, większa świadomość użytkowników na temat emisji spalin i ekologiczny styl życia, na który z dnia na dzień decyduje się więcej osób. Ponadto kierowcy coraz częściej doceniają niemal bezgłośny układ napędowy oraz innowacyjne rozwiązania, zastosowane w samochodach elektrycznych czy hybrydowych.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że auta z tego typu napędem są przyszłością przemysłu motoryzacyjnego. Co za tym idzie, rośnie też zapotrzebowanie na stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Kwestię rozwoju takiej infrastruktury w Polsce reguluje ustawa. Warto pamiętać, że aby umieścić punkt ładowania w garażach podziemnych budynków mieszkalnych czy komercyjnych nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. W takim przypadku wystarczy sporządzić plan sytuacyjny na aktualnej mapie zasadniczej.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w domu?

Zdecydowanie tak! Jesteś właścicielem auta z napędem hybrydowym lub elektrycznym? W takim razie doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie ma większej wygody, jak możliwość naładowania samochodu we własnym domu. Baterie takiego samochodu ładować możesz nie tylko za pomocą ładowarek, podłączanych do standardowego gniazdka.

Dużo wygodniejszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie profesjonalna stacja ładowania pojazdów, którą z łatwością umieścisz w przydomowym garażu czy miejscu postojowym. Myślisz, że to drogie rozwiązanie? Nic bardziej mylnego! Tego typu urządzenia, dobrej jakości, możesz dostać już w naprawdę korzystnej cenie. To długofalowe i komfortowe rozwiązanie, na które warto postawić.

Stacje ładowania i ich różne warianty

Wallbox

Zależy ci na funkcjonalnym i nowoczesnym rozwiązaniu? Postaw na stacje ładowania wallbox, których duży wybór znajdziesz na: https://wallbox.pl/. Są one wyposażone w moduł WiFi, dzięki temu za pośrednictwem prostej aplikacji zyskasz pełną kontrolę nad ładowaniem pojazdu. Poza tym z łatwością ustawisz harmonogram ładowania czy jego czas. To niezwykle użyteczne, ponieważ zyskasz pewność, że twój samochód zawsze będzie gotowy do drogi!

Mobilna stacja ładowania

Wybierasz się w dłuższą podróż i nie jesteś pewny, czy po drodze znajdziesz stację do ładowania samochodów elektrycznych? W takim razie przyda ci się jej mobilna wersja, którą zabierzesz ze sobą, gdzie tylko chcesz. Takie urządzenia dają ci gwarancję, że nawet w kryzysowej sytuacji twój pojazd będzie w pełni naładowany i gotowy do użytku. W małej i poręcznej obudowie znajdziesz sterownik ładowania oraz odpowiednie zabezpieczenia elektryczne, dzięki czemu proces ładowania przebiegnie bezpiecznie w każdych warunkach. Takie mobilne stacje ładowania wyposażone są zazwyczaj we wtyczkę typu 2, co sprawia, że są kompatybilne z większością samochodów na rynku europejskim.

Wolnostojąca stacja ładowania

Obraz
© Materiał partnera

Ładowanie pojazdów elektrycznych może odbywać się również za pomocą wolnostojących stacji, które najczęściej przybierają formę słupka. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się wówczas, kiedy do dyspozycji masz tylko niewielką przestrzeń. Być może twoja firma znajduje się w ścisłym centrum, a ty nie masz za bardzo miejsca, by zainstalować wallbox. W przydomowym garażu brakuje ci przestrzeni i stację ładowania musisz umieścić na zewnątrz? Dzięki obudowie, wykonanej z odpowiednich materiałów, wolnostojące urządzenie odporne jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc z powodzeniem umieścisz je na świeżym powietrzu. W tym przypadku, również możliwe jest połączenie z internetem, a co za tym idzie, inteligentne sterowanie i dostosowanie ustawień ładowania do własnych preferencji.

Ładowanie w miejscach publicznych - z czym się liczyć?

Bądźmy szczerzy, chociaż w Polsce samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a ogólnodostępna infrastruktura, potrzebna do ich zasilania i sprawnego funkcjonowania z roku na rok się powiększa, wciąż widać w tym zakresie pewne braki. W związku z tym, jeśli chcesz korzystać z publicznych stacji do ładowania, musisz liczyć się przede wszystkim z kolejkami. Ponadto za taką usługę przyjdzie ci również zapłacić.

Obecnie stacje ładowania samochodów elektrycznych najczęściej montowane są w centrach handlowych, szpitalach, hotelach, w centrum danego miasta czy uniwersytetach i urzędach. Sam więc widzisz, że są to z reguły zatłoczone i często odwiedzane miejsca. Poza tym, nie zawsze przecież jesteś w stanie przewidzieć, gdzie jeszcze będziesz musiał podjechać w ciągu dnia. Domowa stacja ładowania ma tę zaletę, że naładujesz baterie zawsze wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujesz - bez kolejek i potrzeby kluczenia po całym mieście, by znaleźć stację.

Samochody elektryczne dla firm to same korzyści?

Zdecydowanie tak. Jak to możliwe? To prawda, że samochody elektryczne bywają droższe od tych spalinowych. Pamiętaj jednak, że firma ma znacznie inne możliwości i tutaj zakupy warto zaplanować, uwzględniając długoletnią strategię. Od 2019 roku podniesiono limit amortyzacji właśnie dla aut elektrycznych i obecnie wynosi on 225 tysięcy złotych. Dla przedsiębiorców oznacza to, iż są w stanie wygenerować znacznie większe koszty, które ostatecznie będą mogli odliczyć od podatku.

No dobrze, a co z tymi, którzy nie prowadzą własnej działalności, ale codziennie dojeżdżają do pracy w centrum? Miejsca parkingowe, szczególnie w dużych miastach, to zagadnienie, które spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. To nie tylko kwestia wolnej przestrzeni, ale także wysokich opłat.

Posiadacze samochodu elektrycznego mają ten przywilej, że z takich kosztów są zwolnieni. Obecnie coraz częściej na parkingu wyznaczone są specjalne strefy, przeznaczone właśnie dla użytkowników takich pojazdów. Wiąże się to niejednokrotnie z faktem, że dany spot jest jednocześnie miejscem, w którym możesz naładować baterie samochodu.

To jednak niejedyna korzyść! Ustawa o elektromobilności przewiduje, że w pełni elektryczne samochody (nie hybrydy) mogą poruszać się po bus-pasach w każdym polskim mieście. Wystarczy więc pas do komunikacji miejskiej, a korki zostawisz za sobą daleko w tyle!

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - dlaczego warto na nie postawić?

Bez znaczenia, jaki rodzaj stacji do ładowania pojazdów wybierzesz, ponieważ tak naprawdę z każdego płyną same korzyści. W pakiecie z własną stacją dostaniesz niezależność ruchową tak cenną w dzisiejszych czasach i komfort użytkowania.

Mobilna wersja sprawi, że nie będziesz musiał polegać już tylko na ogólnodostępnej infrastrukturze. W związku z tym nawet w najodleglejszym zakątku Polski czy Europy z łatwością naładujesz auto. To oszczędność czasu i gwarancja niezależności, ponieważ przy planowaniu trasy przejazdu nie będziesz musiał uwzględniać dodatkowo stacji ładowania. Sam wybierasz kiedy i gdzie chcesz zrobić postój, by naładować baterie.

Własny wallbox zapewni ci stały i nieograniczony dostęp do stacji, dzięki czemu ominą cię kolejki i poszukiwanie wolnej przestrzeni, w której naładujesz samochód. Przeszkodą nie jest również brak miejsca w garażu czy ograniczone miejsce na parkingu, ponieważ wtedy doskonale sprawdzi się urządzenie wolnostojące.

Niezależnie więc od tego, na co się zdecydujesz, wygrywasz!

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)