Poradniki i mechanikaSprawdź rubrykę F2. Możesz dostać mandat za parkowanie

Sprawdź rubrykę F2. Możesz dostać mandat za parkowanie

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że parkując minivany czy SUV-y na chodnikach, mogą być obciążeni mandatem. Wiele osób wie, że ciężarówki i auta dostawcze ze względu na swoje rozmiary nie powinny tego robić, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z ograniczeń dotyczących również mniejszych pojazdów.

Mazda CX-60 PHEV
Mazda CX-60 PHEV
Źródło zdjęć: © Autokult | Filip Buliński

27.11.2024 | aktual.: 27.11.2024 11:33

Obserwując kierowców można dojść do wniosku, że podchodzą oni do kwestii parkowania w bardzo luźny sposób. Brak miejsc jest dla wielu wystarczającym usprawiedliwieniem, by stanąć na zakazie, terenie zielonym lub miejscu, który utrudnia ruch pieszym lub innym uczestnikom ruchu. Tymczasem nawet jeśli wydaje się wam, że zaparkowaliście w wyznaczonym miejscu, możecie zostać zaskoczeni mandatem.

Parkowanie pojazdów - o czym warto pamiętać?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że możliwość parkowania na chodniku jest bezpośrednio powiązana z dopuszczalną masą całkowitą ich pojazdu. Ta nie może wynosić więcej, niż 2,5 tony. Pojazdy, które przekraczają tę wartość, mogą stawać tylko na wyznaczonych do tego miejscach. Mówi o tym art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t.

art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Powód nie jest skomplikowany. Chodniki nie są wystarczająco wytrzymałe, żeby wytrzymać ciężar takich pojazdów. W efekcie mogą powstać uszkodzenia. Za złamanie tego przepisu najczęściej grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 1 pkt karny.

Jak ustalić dmc swojego samochodu? Informacja ta znajduje się na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego, w rubryce F2. Jeżeli widniejąca tam wartość przekracza 2500 kg, parkowanie na chodniku jest zabronione i to niezależnie od rzeczywistego obciążenia pojazdu w danym momencie.

Przestroga nie tylko dla SUV-ów

Dla wielu wartość dopuszczalnej masy całkowitej na poziomie 2500 kg może wydawać się duża, ale w rzeczywistości sporo samochodów przekracza tę granicę. Mowa tu nie tylko o SUV-ach, pick-upach czy autach dostawczych, ale także wiele autach klasy wyższej, jak np. BMW Serii 5 czy Volvo V60. Często zakaz dotyczy także większych aut elektrycznych czy hybryd plug-in.

We wspomnianym wcześniej przepisie nie wystarczy jednak spełniać tylko wymogu wagowego. Przy parkowaniu należy także pozostawić co najmniej 1,5 m przestrzeni dla pieszych na chodniku, a rozmiary nie mogą tamować ruchu pojazdów na jezdni.

Źródło artykułu:WP Autokult
poradnikiprawo i przepisycrossover/suv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)