Nie każdy może jeździć w okularach. Mandat 500 zł

Nie każdy może jeździć w okularach. Mandat 500 zł

Prawo jazdy
Prawo jazdy
Źródło zdjęć: © WP | Szymon Jasina
12.08.2023 07:30, aktualizacja: 12.08.2023 09:17

Na prawie jazdy, w jego dolnej części, umieszczone są specyficzne kody. Mogą one odnosić się do dodatkowych uprawnień, które posiada kierowca, ale najczęściej informują o pewnych ograniczeniach, które na niego nałożono.

Kody na prawie jazdy szczególnie istotne są dla osób, które mają jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Istnieje jeden istotny szczegół, na który powinni zwrócić uwagę.

Podczas badania lekarskiego, które jest przeprowadzane przed wydaniem prawa jazdy (lub przed jego przedłużeniem), lekarz sprawdza między innymi wzrok kierowcy. Jest to oczywiste dla każdego, tak samo jak fakt, że powszechne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność, nie stanowią przeszkody w uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji jednak kierowca jest zobowiązany do stosowania odpowiedniej korekty wzroku, czyli mówiąc prościej, do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest to zaznaczane w dolnym polu na prawie jazdy. W tym miejscu pojawia się pewien szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Kod 01 oznacza, że kierowca musi stosować korektę wzroku lub ochronę oczu. Ale ponieważ jest to dość ogólne sformułowanie, stosuje się kody bardziej szczegółowe:

01.01 – oznacza okulary,

01.02 – oznacza soczewki kontaktowe,

01.03 – oznacza okulary ochronne,

01.04 – oznacza szkła przyciemniane,

01.05 – oznacza przepaskę na oko,

01.06 – oznacza okulary lub soczewki kontaktowe.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię. W przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności mogą być stosowane aż trzy z tych kodów, ale nie są one równoznaczne. Tylko kod 01.06 daje kierowcy swobodę w wyborze między okularami a soczewkami kontaktowymi. W praktyce lekarze najczęściej wybierają właśnie ten kod.

Jednak może zdarzyć się sytuacja, że na prawie jazdy pojawi się kod 01.01, który oznacza konieczność noszenia okularów. W takim przypadku kierowca jest zobowiązany do stosowania właśnie tej metody korekty wzroku podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli więc przy kodzie 01.01 założy soczewki kontaktowe, może dostać mandat w wysokości 500 zł. Podobnie jest w sytuacji, gdy na dokumencie widnieje kod 01.02, który oznacza konieczność jazdy w soczewkach, a kierowca założy okulary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)