Skończy się stanie w korkach w Krakowie. Nowa droga niedługo, wzdłuż niej trzy tunele

Skończy się stanie w korkach w Krakowie. Nowa droga niedługo, wzdłuż niej trzy tunele

Wzdłuż S52 Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) powstaną trzy tunele
Wzdłuż S52 Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) powstaną trzy tunele
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Anna Piątkowska-Borek
27.06.2022 16:43, aktualizacja: 13.03.2023 16:48

Kierowcy z niecierpliwością czekają na nową trasę, która pozwoli ominąć Kraków i zdecydowanie przyspieszy podróż. Powstaje S52 Północna Obwodnica Krakowa (POK), czyli 12,5-kilometrowy odcinek od węzła Modlnica do węzła Kraków Mistrzejowice. Wzdłuż drogi będą trzy tunele.

Trwa budowa drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa (POK). Aktualnie powstają okazałe tunele. Oprócz tego drogowcy zajmują się pracami ziemnymi – wykonują wykopy, nasypy, drenaż i podbudowę bitumiczną.

Powstający odcinek będzie miał długość 12,5 km. Na każdej jezdni będą po trzy pasy ruchu. Drogowcy budują też trzy tunele – jeden (653 m) pod rzeką Prądnik i miejscowością Zielonki, drugi (496 m) pod wzgórzem w Batowicach, trzeci (95 m) pod wzgórzem "Syberia". Wzdłuż drogi znajdować się będzie łącznie 27 obiektów inżynieryjnych, 4 km murów oporowych i 25 km dróg dojazdowych. Ponadto przewidziano cztery węzły drogowe: Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice.

Wykonawca wszedł na plac budowy dwa lata temu. Inwestycja ma być oddawana do użytku etapami – w 2023 i 2024 roku. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w poniedziałek 27 czerwca wizytował budowę Północnej Obwodnicy Krakowa, podkreślił, że są spore szanse, że zadanie zostanie wykonane w wyznaczonych terminach.

– Mimo trudności, których nie przewidywaliśmy jeszcze początkiem roku czy końcem ubiegłego, realizacja tej inwestycji jest w trakcie. Nikt nigdy nie powiedział, że wszystko będzie idealnie, że wszystko będzie łatwe. Jesteśmy od tego, żeby rozwiązywać problemy – dodał cytowany przez PAP minister Adamczyk.

Koszt budowy nowej drogi opiewa na 1,43 mld zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych – 680 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Docelowo S52 Północna Obwodnica Krakowa połączy się w Mistrzejowicach z drogą ekspresową S7. Jak zapowiada GDDKiA, powstały w ten sposób ciąg obwodnic połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie miasta (A4, DK79, DK94, S7) i usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)