Radiowóz zobaczysz z daleka. Tak będą teraz wyglądały samochody policji

Radiowóz zobaczysz z daleka. Tak będą teraz wyglądały samochody policji

Bardziej jaskrawe kolory to większa widoczność radiowozu
Bardziej jaskrawe kolory to większa widoczność radiowozu
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Marcin Łobodziński
23.04.2022 07:03, aktualizacja: 14.03.2023 12:27

Po raz pierwszy pokazano takie malowanie w 2019 r. jako prototypowe. Celem zmiany jest poprawa widoczności radiowozów i tym samym bezpieczeństwa. Projekt wraca na targi w Kielcach, a już niebawem nowe barwy zobaczymy na ulicach.

W 2019 r. prototypowe malowanie zaprezentowano po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa. Był to projekt przygotowany przez Komendę Główną Policji oraz PIMOT. Cel? Poprawa widoczności radiowozów i łatwiejsza ich identyfikacja.

Kolorystyka jest bardziej jaskrawa niż obecnie stosowana i przypomina nieco radiowozy brytyjskie. Nie wiadomo było wtedy, czy takie barwy wejdą do użycia, ale teraz wiemy, że znów będą prezentowane na targach POLSECURE w Kielcach 28 kwietnia.

Zmiany w nowym malowaniu radiowozów obejmują:

  • trzy razy więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych – 30 zamiast 10 lamp diodowych;
  • nowy wzór oznakowania i dodatkowe elementy odblaskowe, m.in. pasy odblaskowe barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej po obu stronach oraz z przodu i z tyłu pojazdu;
  • brak określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.

Zmiany są zgodne z rozporządzeniem z dnia 3 stycznia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Weszło już w życie, zatem niebawem takie radiowozy zobaczymy na ulicach.

Marcin Łobodziński, dziennikarz Autokult.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)