Ustępować czy jechać? Wysepka wszystko zmienia

Prawo o ruchu drogowym precyzuje zasady przechodzenia pieszego przez jezdnię. Poza jednym przypadkiem – kiedy przejście dla pieszych przebiega przez obiekt rozdzielający jezdnię. Co prawda w teorii jest to sprecyzowane, ale kiedy wczytać się w przepisy, to pozostają wątpliwości.

Przejście dla pieszych
Przejście dla pieszych
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński

25.01.2024 | aktual.: 25.01.2024 10:54

Wysepka i droga dwujezdniowa pojawiają się w przepisach ruchu drogowego wielokrotnie, ale w żadnych przepisach polskiego prawa nie są to budowle jasno zdefiniowane. Przyjmuje się, że wysepka to obiekt rozdzielający jezdnię lub jezdnie, a droga dwujezdniowa to dwie odrębne jezdnie o przeciwległych kierunkach jazdy, ustanowione na jednej drodze.

A co z przejściem dla pieszych, które przebiega przez tzw. wysepkę? Wczytajmy się w przepisy.

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Ustawa prawo o ruchu drogowymArt. 13. ust. 8

W pierwszym zdaniu mamy bardzo jasną definicję, bo przejście, o którym mowa, dotyczy tylko drogi dwujezdniowej. Jeśli więc mamy przejście na takiej drodze, to na każdej z jezdni jest to odrębne przejście. Jest to w pełni logiczne i spójne z artykułem 13, który jest zatytułowany jako "Przechodzenie przez jezdnię", a nie przez drogę.

Przejście dla pieszych na typowej drodze dwujezdniowej
Przejście dla pieszych na typowej drodze dwujezdniowej© Autokult | Marcin Łobodziński

Kolejne zdanie może już budzić pewne wątpliwości. Jak należy je rozumieć? W następujący sposób: każda budowla, która na drodze jednojezdniowej (szkoda, że zabrakło tego określenia w przepisie) rozdziela fizycznie ruch pojazdów, a jednocześnie przebiega przez nią przejście dla pieszych to wysepka rozdzielająca przejście dla pieszych na dwa odrębne przejścia.

A zatem jedyną słuszną interpretacją jest ta, że każdy rodzaj wysepki na drodze dzieli przejście dla pieszych na dwa oddzielne. Natomiast skupiając się tylko na pierwszym zdaniu przepisu można zafiksować się na drodze dwujezdniowej i pomyśleć, że zasada rozdziału przejścia obowiązuje tylko na takiej. To błędna interpretacja.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)