Podwyżki OC za punkty karne. Pierwszy ubezpieczyciel już je liczy

Po wejściu zaostrzonego taryfikatora mandatów, liczenie składek OC to druga kluczowa zmiana dla kierowców
Po wejściu zaostrzonego taryfikatora mandatów, liczenie składek OC to druga kluczowa zmiana dla kierowców
Źródło zdjęć: © Policja

15.07.2022 11:53, aktual.: 13.03.2023 16:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od połowy czerwca ubezpieczyciele uzyskali dostęp do bazy wykroczeń i punktów karnych. Pierwszy zakład ubezpieczeń już zaczął z tych danych korzystać. Co to oznacza dla kierowców?

Dokładnie od 17 czerwca 2022 r. ubezpieczyciele w Polsce mogą legalnie sprawdzić bazę wykroczeń i punktów karnych kierowców. Rodzaj wykroczenia i liczba punktów pomogą im oszacować stawkę - obowiązkowego dla kierowców - ubezpieczenia OC. Jednak dopiero teraz pierwsza firma zaczęła korzystać z tej możliwości. Autokult.pl dowiedział się, że pierwszym zakładem ubezpieczeń, który już zaczął działać w tej sprawie jest Warta.

Od 12 lipca podłączyliśmy się do bazy z wykroczeniami kierowców – potwierdza Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Co będzie nam policzone?

– Nie jesteśmy w stanie wskazać, jaki będzie wzrost stawek nawet przy określonym wykroczeniu, ze względu na to, że do kalkulacji składki wykorzystujemy kilkaset różnych czynników – tłumaczy Korszeń i dodaje, że wzrosty przez to należy liczyć indywidualnie. – To jak u jednego Jana Kowalskiego 5 pkt. wpłynie na składkę może nijak się mieć do wzrostu u innego.

Rzecznik Warty podkreśla, że ważnym kryterium oceny będzie waga wykroczeń.

Wyprzedzanie na pasach, znaczące przekroczenie dozwolonej prędkości czy jazda po alkoholu, tu wpływ na składkę będzie na pewno duży – dodaje Korszeń. Ale do jak odległych przewinień mogą sięgać ubezpieczyciele?

– Korzystamy tylko z tych danych, do których mamy dostęp – kwituje rzecznik i dodaje, że widełki czasowe wyznacza tu polskie prawo.

Przypomnijmy, że od początku 2022 r. wszedł w życie bardziej rygorystyczny taryfikator. Jednak przepis o wydłużeniu okresu, po którym wyzerują się punkty karne - z roku do dwóch - wejdzie w życie dopiero 17 września. Zmieni się też moment, od którego biegnie termin. Będzie liczony już nie od dnia wykroczenia, a od dnia zapłacenia mandatu. Czy zmieniony taryfikator i otwarta baza wykroczeń dla ubezpieczycieli wpłyną nie tylko na portfele, ale też i bezpieczeństwo Polaków?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)