Poradniki i mechanikaPielgrzymki na Jasną Górę. Jak należy się zachować wobec kolumny pieszych?

Pielgrzymki na Jasną Górę. Jak należy się zachować wobec kolumny pieszych?

Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka na Jasną Górę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | KMP w Kielcach
Marcin Łobodziński
09.08.2023 14:04, aktualizacja: 09.08.2023 14:56

Początkiem sierpnia ruszyło w Polsce wiele pielgrzymek na Jasną Górę. Osoby w nich uczestniczące spotkają się 15 sierpnia na uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kraju możemy więc w tym momencie spotkać na drogach dużo kolumn pieszych. Warto pamiętać o przepisach z tym związanych.

Kolumna pieszych jest jasno zdefiniowana w Prawie o ruchu drogowym, ale dla niektórych dość zaskakujące może być co innego.

Kolumna pieszych – zorganizowana grupa pieszych prowadzona przez kierownika lub dowódcę.

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Nic w tym zaskakującego? Owszem, póki nie przejdziemy do definicji kierującego:

Kierujący – osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie.

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Jak wynika z przepisów, osoba prowadząca kolumnę pieszych jest po prostu kierującym, wielokrotnie wymienianym w innych przepisach, np. w art. 45. ust. 1. pkt 1): "Zabrania się kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu".

Co istotne, kierujący kolumną pieszych musi mieć skończone 18 lat. Nie należy jednak utożsamiać kierującego kolumną pieszych z kierującym pojazdem. W niektórych przepisach odróżnia się takie osoby, a także osoby kierujące np. rowerem czy hulajnogą.

Co jeszcze ciekawsze, kolumna pieszych ma pewne właściwości i ograniczenia przypominające pojazd, np. rozmiary. Przepisy ściśle precyzują długość kolumny (do 50 m), a mniej precyzyjnie szerokość (cztery osoby idące obok siebie). Nie brakuje także ograniczeń ruchu dla kolumny pieszych (zakaz ruchu drogami ekspresowymi i autostradami czy zakaz ruchu podczas mgły). Są też obowiązki (ruch prawostronny, oznakowanie, oświetlenie nocą, 100-metrowy odstęp pomiędzy kolumnami), ale i przywileje (piesi mogą iść po jezdni).

Obowiązki kierującego pojazdem wobec kolumny pieszych

Jedne z najważniejszych obowiązków dla kierujących pojazdami wobec kolumny pieszych to te związane z wyprzedzaniem. Kluczowy jest bezpieczny odstęp wynoszący co najmniej 1 metr od pieszych (art. 24. ust. 2).

Istotny jest także zakaz rozdzielania kolumny pieszych (art. 25. ust. 4. pkt 2.), co oznacza, że kierujący pojazdem nie może podjąć manewru wyprzedzania, nim nie upewni się, że wyprzedzi całą kolumnę.

Dodatkowo warto pamiętać o jeździe po zmierzchu na światłach drogowych. Ich użycie jest dopuszczalne pod kilkoma warunkami, a jednym z nich jest nieoślepianie pieszych poruszających się w kolumnie. Co wprost oznacza, że widząc kolumnę pieszych poruszających się z naprzeciwka, należy wyłączyć światła drogowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)