Otwarto nową obwodnicę. Mieszkańcy odetchną z ulgą

Kierowcy podróżującyz Warszawy w kierunku Mazur mogą już korzystać z obwodnicy Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 61 i 57. Inwestycja ma usprawnić ruch tranzytowy, poprawić bezpieczeństwo oraz odciążyć centrum miasta.

Obwodnica PułtuskaObwodnica Pułtuska
Źródło zdjęć: © materiały prasowe | GDDKiA
Aleksander Ruciński

W ramach inwestycji powstało 16,8 km nowej, dwujezdniowej trasy DK61, która omija Pułtusk od zachodu. Dodatkowo wybudowano blisko 3 km nowego odcinka jednojezdniowej DK57, omijającego miejscowości Kleszewo i Przemiarowo. Na trasie powstały cztery węzły drogowe: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ oraz Lipa.

Budowa obwodnicy była realizowana przez firmę Strabag na podstawie umowy podpisanej w czerwcu 2021 roku. Wartość kontraktu wyniosła 442 mln zł. We wrześniu 2023 roku Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję ZRID, co umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych w terenie.

Inwestycja objęła także budowę dróg dojazdowych, ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt oraz elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu, takich jak bariery energochłonne i oznakowanie akustyczne.

Mapa realizacji inwestycji
Mapa realizacji inwestycji © GDDKiA

Obwodnica Pułtuska jest jedną z dziewięciu inwestycji realizowanych w województwie mazowieckim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.

Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE