Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu. Dokument przygotowany przez prawnika
Po zakupie używanego auta, może się okazać, że jest obarczone wadą, która jest dla was nie do przyjęcia. Macie prawo odstąpić od umowy, co wiąże się z pewnymi negocjacjami i ostatecznie wysłaniem pisma do sprzedawcy. Mamy gotowy wzór, za który musielibyście zapłacić u prawnika.
07.06.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:04
Aby odstąpić od umowy sprzedaży samochodu, pojazd taki musi mieć istotną wadę, o której wcześniej nie zostaliście poinformowani, czyli tzw. wadę ukrytą.
Może to być zmieniony przebieg, który jesteście w stanie wykazać, powypadkowa przeszłość, pomimo zapewnień sprzedającego o bezwypadkowości auta, czy też wada prawna. Aby mieć solidny fundament, należy zlecić rzeczoznawcy sporządzenie protokołu z opisem wady, a także określenie wartości rynkowej pojazdu z wadą i bez niej.
Po uzgodnieniem ze sprzedawcą warunków odstąpienia od umowy, należy sporządzić stosowny dokument. Możecie, choć nie musicie w nim zawrzeć dodatkowe koszty jakie ponieśliście w związku z kupnem auta i odstąpieniem od umowy, np. ubezpieczenie OC, koszt rejestracji, transportu, sporządzenie opinii rzeczoznawcy itp.
Wzory odstąpienia od umowy sprzedaży samochodu:
- Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu – plik (doc.) do edycji z instrukcją wypełnienia
- Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu ze zwrotem poniesionych kosztów – plik do wypełnienia (doc.)
- Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu ze zwrotem poniesionych kosztów – plik do wypełnienia (PDF)
- Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu bez zwrotu kosztów dodatkowych – plik do wypełnienia (doc.)
- Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu bez zwrotu kosztów dodatkowych – plik do wypełnienia (PDF)
Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu należy wysłać listem poleconym. Nie jest konieczne wysyłanie za potwierdzeniem odbioru. Natomiast kopię wysłanego listu wraz z potwierdzeniem nadania należy zachować.
Ważne jest postępowanie z wadliwym samochodem po wysłaniu odstąpienia od umowy sprzedaży. Doręczenie jej sprzedawcy powoduje, że na powrót staje się on właścicielem sprzedanego auta, a kupujący staje się tylko posiadaczem do momentu zwrotu. Zatem nie należy już tego pojazdu użytkować.
- Najważniejsze jest, żeby po odstąpieniu nie naprawiać już samochodu, bo odzyskanie takich kosztów nie będzie możliwe. Co innego z ubezpieczeniem OC. Żeby nie mieć problemu z UFG, samochód lepiej jest dalej ubezpieczać i później żądać zwrotu kosztów przez sprzedawcę - podpowiada Oskar Możdżyń, ekspert prawa samochodowego.
Zamieszczone w artykule wzory pism wraz z instrukcją wypełnienia stanowią utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i mogą być wykorzystywane tylko na potrzeby realizowania roszczeń kupującego. Prawami autorskimi do niniejszego utworu dysponuje Oskar Możdżyń prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Oskar Możdżyń Firma Prawnicza "Masz Prawo"; autoprawo@mozdzyn.pl; www.autoprawo.pl.