Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu. Dokument przygotowany przez prawnika

Poradniki i mechanikaOdstąpienie od umowy sprzedaży samochodu. Dokument przygotowany przez prawnika07.06.2018 10:27
Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu wiąże ze zmianą statusu z właściciela na posiadacza. Auto należy zwrócić poprzedniemu właścicielowi i najlepiej go nie używać.
Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu wiąże ze zmianą statusu z właściciela na posiadacza. Auto należy zwrócić poprzedniemu właścicielowi i najlepiej go nie używać.
Źródło zdjęć: © fot. East News / Jacek Dominski

Po zakupie używanego auta, może się okazać, że jest obarczone wadą, która jest dla was nie do przyjęcia. Macie prawo odstąpić od umowy, co wiąże się z pewnymi negocjacjami i ostatecznie wysłaniem pisma do sprzedawcy. Mamy gotowy wzór, za który musielibyście zapłacić u prawnika.

Aby odstąpić od umowy sprzedaży samochodu, pojazd taki musi mieć istotną wadę, o której wcześniej nie zostaliście poinformowani, czyli tzw. wadę ukrytą.

Może to być zmieniony przebieg, który jesteście w stanie wykazać, powypadkowa przeszłość, pomimo zapewnień sprzedającego o bezwypadkowości auta, czy też wada prawna. Aby mieć solidny fundament, należy zlecić rzeczoznawcy sporządzenie protokołu z opisem wady, a także określenie wartości rynkowej pojazdu z wadą i bez niej.

Po uzgodnieniem ze sprzedawcą warunków odstąpienia od umowy, należy sporządzić stosowny dokument. Możecie, choć nie musicie w nim zawrzeć dodatkowe koszty jakie ponieśliście w związku z kupnem auta i odstąpieniem od umowy, np. ubezpieczenie OC, koszt rejestracji, transportu, sporządzenie opinii rzeczoznawcy itp.

Wzory odstąpienia od umowy sprzedaży samochodu:

Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu należy wysłać listem poleconym. Nie jest konieczne wysyłanie za potwierdzeniem odbioru. Natomiast kopię wysłanego listu wraz z potwierdzeniem nadania należy zachować.

Ważne jest postępowanie z wadliwym samochodem po wysłaniu odstąpienia od umowy sprzedaży. Doręczenie jej sprzedawcy powoduje, że na powrót staje się on właścicielem sprzedanego auta, a kupujący staje się tylko posiadaczem do momentu zwrotu. Zatem nie należy już tego pojazdu użytkować.

  • Najważniejsze jest, żeby po odstąpieniu nie naprawiać już samochodu, bo odzyskanie takich kosztów nie będzie możliwe. Co innego z ubezpieczeniem OC. Żeby nie mieć problemu z UFG, samochód lepiej jest dalej ubezpieczać i później żądać zwrotu kosztów przez sprzedawcę - podpowiada Oskar Możdżyń, ekspert prawa samochodowego.

Zamieszczone w artykule wzory pism wraz z instrukcją wypełnienia stanowią utwory w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i mogą być wykorzystywane tylko na potrzeby realizowania roszczeń kupującego. Prawami autorskimi do niniejszego utworu dysponuje Oskar Możdżyń prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Oskar Możdżyń Firma Prawnicza "Masz Prawo"; autoprawo@mozdzyn.pl; www.autoprawo.pl.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)