Zapomniane znaki. Zimą trzeba wiedzieć, co oznaczają

Zapomniane znaki. Zimą trzeba wiedzieć, co oznaczają

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © WP | Katarzyna Łapczyńska
16.01.2024 10:23, aktualizacja: 16.01.2024 10:52

Znajomość znaków drogowych powinna cechować każdego kierowcę. Niektóre oznakowania są jednak mniej popularne od innych, a przez to mniej rozpoznawalne. Warto o nich pamiętać szczególnie zimą.

Znak C-18

C-18 to znak, którego na próżno szukać w miastach czy płaskich rejonach Polski. Za to mieszkańcy gór znają go aż za dobrze. Jest niczym innym jak nakazem korzystania z łańcuchów przeciwpoślizgowych w okresie zimowym. Wjeżdżając za znak C-18 kierujący jest zobowiązany mieć łańcuchy na kołach, gdy wymagają tego warunki (na drodze zalega śnieg lub lód). C-18 występuje często w parze z tabliczką informującą, na jak długim odcinku obowiązuje nakaz. O jego odwołaniu informuje z kolei znak C-19.

Znak C-18 i C-19
Znak C-18 i C-19© Materiały prasowe

Znak A-32

A-32 jest znacznie popularniejszy niż C-18, choć również częściej występuje poza miastami. Znajdziemy go za to wszędzie tam, gdzie możliwe jest oszronienie/oblodzenie jezdni - w pobliżu wiaduktów, zbiorników wodnych lub w innych miejscach, w których występuje duże ryzyko utraty przyczepności.

Znak A-32
Znak A-32© Materiały prasowe

Znak A-32 jest znakiem ostrzegawczym stosowanym w okresie jesienno-zimowym (od 15 października do 30 marca). Nie nakłada na kierowcę żadnych konkretnych obowiązków, ale informuje o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i dostosowaniu prędkości do panujących warunków.

Znak A-15

A-15 w przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie jest typowo zimowym znakiem. Obowiązuje przez cały rok i znajdziemy go w miejscach, w których z różnych powodów występuje wzmożone ryzyko poślizgu. Powodem może być typ nawierzchni, jej ukształtowanie lub zawilgocenie. To typowy znak ostrzegawczy informujący kierowcę o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

Znak A-15
Znak A-15© Materiały prasowe

Jego przestrzeganie jest kluczowe dla bezpieczeństwa szczególnie zimą, która poza mrozami i śniegiem charakteryzuje się przede wszystkim opadami i podwyższonym poziomem wilgotności, co zwiększa ryzyko poślizgu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)