Nowe znaki na drogach już niebawem. Rząd spieszy się ze zmianami

Nowe znaki na drogach już niebawem. Rząd spieszy się ze zmianami13.01.2021 08:14
Na drogach gminnych i wojewódzkich pojawią się nowe znaki, a inne zostaną usunięte. Dotyczą kierowców ciężarówek.
Na drogach gminnych i wojewódzkich pojawią się nowe znaki, a inne zostaną usunięte. Dotyczą kierowców ciężarówek.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Niezgodność polskich przepisów z unijnymi w kwestii limitów obciążenia na drogach wymusiła na resortach prace w błyskawicznym tempie. Zmienione zostaną znaki ograniczające wjazd dla pojazdów ciężarowych.

Szybkie prace nad zmianami w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych są wynikiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz nacisków ze strony Komisji Europejskiej. Chodzi o to, by dopuścić poruszanie się po drogach publicznych w Polsce pojazdy, których dopuszczalny nacisk na oś wynosi do 11,5 tony bez konieczności uzyskania zezwolenia. W Polsce mamy natomiast znaki z ograniczeniem do 10 t ustawione na drogach krajowych i wojewódzkich.

Zmieniony zostanie znak B-19 oznaczający dopuszczalny nacisk oraz znaki E-15a i E-15b, z których znikną limity. Nowe przepisy umożliwiają jednak zarządcom dróg stawiać w niektórych miejscach limity do 8 lub 10 ton ze względu na nośność drogi. Projektowana regulacja zastępuje też pojęcie „osi wielokrotnej” pojęciem "grupa osi". Przepisy mają wejść w życie 60 dni po ich opublikowaniu. Do tego czasu z dróg znikną też znaki E-15e, E-15f, E-15g, E-15h. Od wejścia przepisów w życie nowe znaki będą wskazywały wyłącznie numer i kategorię drogi.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)