Najbardziej absurdalne przepisy drogowe na świecie

Autostrada w Kalifornii
Autostrada w Kalifornii
Artur Kuśmierzak

29.06.2012 18:16, aktual.: 12.10.2022 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu z nas narzeka na przepisy drogowe. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że Polska wcale nie zajęłaby miejsca w światowej czołówce krajów, w których obowiązują najbardziej absurdalne przepisy.

Absurdy - USA, Kalifornia – Surowe kary za uliczne wyścigi

Ameryka, jak długa i szeroka, słynie z masy bzdurnych przepisów, które rzekomo mają zwiększać bezpieczeństwo na drogach. Przykładowo, w stanie Kalifornia nie można ścigać się na autostradzie. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna w wysokości od 1000 do 3000 zł, a niekiedy nawet osadzenie w areszcie na okres od jednego dnia do 3 miesięcy.

Źródło: http://bpr.berkeley.edu/
Źródło: http://bpr.berkeley.edu/

Absurdy - Szwajcaria – Ograniczenia związane z nawigacją

Nawigacje samochodowe często wyposażone są w wiele ciekawych i przydatnych opcji. Jedną z nich jest ostrzeganie o fotoradarach. Korzystając z tego udogodnienia w Polsce, skutecznie uda nam się uniknąć kilku mandatów za nadmierną prędkość. Niestety, kiedy wjeżdża się do Szwajcarii, tę opcję trzeba wyłączyć. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni oddać urządzenie policji.

Obraz

Absurdy - USA – Zasady podróżowania... słoniem

Analizując amerykańskie przepisy drogowe, można dojść do wniosku, że słonie są bardzo popularnym środkiem transportu w USA. Skąd takie wnioski? Otóż praktycznie w każdym stanie korzystanie z takiego środka transportu jest uregulowane prawnie. W San Francisco trzeba trzymać słonia na smyczy, jeśli się nim podróżuje, w Nevadzie obowiązuje bezwzględny zakaz podróżowania słoniem po autostradzie. Z kolei na Florydzie za zostawienie słonia na parkingu trzeba zapłacić jak za samochód.

Źródło: http://www.nipissingu.ca/
Źródło: http://www.nipissingu.ca/

Absurdy - Filipiny – Ruch według tablic rejestracyjnych

Wiele osób mieszkających w dużych polskich miastach narzeka na korki i nikt nie potrafi sobie skutecznie z nimi poradzić. Na Filipinach jest o wiele więcej aut i w związku z tym wprowadzono przepisy, które ograniczą liczbę pojazdów na drogach. W jaki sposób? Otóż samochody, których ostatnią cyfrą rejestracji jest 1 bądź 2, nie mogą poruszać się w poniedziałki, w przypadku 3 i 4 - we wtorki, 5 i 6 - w środy, 7 i 8 - w czwartki, a 9 i 0 w piątki. Zakaz obowiązuje w godzinach od 7 do 19 przez 5 dni w tygodniu. I jak? Nadal narzekacie na korki?

Źródło: blog.theholidaze.com
Źródło: blog.theholidaze.com

Absurdy - Dania – Przed uruchomieniem silnika musisz...

Pamiętacie egzamin na prawo jazdy? Jeszcze przed włączeniem silnika należało ustawić lusterka, fotel, kolumnę kierowniczą itp. Duńczycy muszą powtarzać ten rytuał za każdym razem przed uruchomieniem jednostki napędowej: sprawdzić oświetlenie, działanie hamulców, ustawienie lusterek. Gdyby na tym kończyła się lista, nie byłoby w tym nic dziwnego. Ale przepisy przewidują jeszcze konieczność sprawdzenia, czy pod autem przypadkiem nie znajduje się dziecko.

Źródło: politiken.dk
Źródło: politiken.dk

Absurdy - Indie – Nigdy nie wiesz, gdzie czai się śpiący policjant

Progi zwalniające są zmorą nie tylko kierowców nisko zawieszonych aut, ale również tych ze standardowym „zawiasem”. Na polskich drogach są ich różne rodzaje, jedne są za długie, inne za wysokie, a jeszcze inne zostały zniszczone przez miejscowych oprychów. Prawdziwy koszmar jest jednak w Indiach, gdzie progi zwalniające znajdują się nawet na kilkupasmowych drogach szybkiego ruchu. Jeśli jeżdżąc po Indiach, zawczasu się o tym nie dowiemy, z pewnością będzie czekał nas poważny remont zawieszenia, a jeśli pójdzie gorzej - wizyta w szpitalu.

Źródło: http://indiatransportportal.com
Źródło: http://indiatransportportal.com

Absurdy - USA, Kansas – Chcesz przejechać? Strzelaj!

Jeden z najbardziej absurdalnych przepisów w USA obowiązuje w małej miejscowości Wichita, położonej w stanie Kansas. Chcąc przejechać przez jedno ze skrzyżowań, najpierw trzeba wyjść z auta i oddać kilka strzałów w powietrze. Przepis jest jednak martwy i tak naprawdę nikt go nie przestrzega.

Źródło: http://www.itssiemens.com
Źródło: http://www.itssiemens.com

Absurdy - USA, Alabama – Ciuciubabka za kółkiem surowo zabroniona

Mieszkańcy Europy zdają sobie sprawę z tego, że takie zabawy jak prowadzenie auta z opaską na oczach grożą poważnym wypadkiem. Mieszańcy Stanów Zjednoczonych zdają się o tym nie wiedzieć, bo w stanie Alabama oficjalnie obowiązuje zakaz takiej jazdy. No cóż, skoro obywatel nie potrafi myśleć, to państwo musi zrobić to za niego.

Źródło: blinddriverchallengevt.blogspot.com
Źródło: blinddriverchallengevt.blogspot.com

Absurdy - Anglia – Jazda w kółko pod stałym nadzorem

Często w obcym miejscu, zanim znajdziemy cel naszej podróży, musimy kilkukrotnie okrążyć daną dzielnicę. Takie z pozoru nikomu nie przeszkadzające zachowanie tworzy korki i znacznie pogarsza płynność ruchu drogowego. Przynajmniej tak sądzą władze Oksfordu, gdzie nie można jeździć wokół jednej dzielnicy więcej niż 100 razy. Ten genialny przepis z pewnością daje zaskakujące rezultaty. Ciekawe, w jaki sposób jest egzekwowany.

Źródło: nagonthelake.blogspot.com
Źródło: nagonthelake.blogspot.com

Absurdy - Arabia Saudyjska – Kto nie może prowadzić auta?

O tym, że kobiety w krajach arabskich są dyskryminowane, wiemy nie od dziś. Oczywiście mają też swoje prawa, ale zabrania im się bardzo wielu rzeczy, które w innych państwach mogłyby robić bez najmniejszych przeszkód. Jednym z takich ograniczeń jest jazda autem, na którą arabskie kobiety w ogóle nie mają przyzwolenia. Jak widać, czas zatrzymał się tam kilka dobrych wieków temu.

Źródło: womenmed.wordpress.com
Źródło: womenmed.wordpress.com

Absurdy - Szwajcaria – Nie we wszystkie dni tygodnia umyjesz tu auto

W Polsce mycie auta, w miejscach do tego nie przeznaczonych jest zabronione. Z kolei w Szwajcarii co prawda można to robić praktycznie, w każdy dzień z wyjątkiem niedziel. Jeśli zechcemy umyć samochód ostatniego dnia tygodnia to możemy zrobić to tylko i wyłącznie w myjni automatycznej.

Źródło: http://vekto.pl
Źródło: http://vekto.pl

Absurdy - USA, Denver – Tak transportuje się tu zwierzęta

Każdy kto ma psa, kota lub innego pupila doskonale wiem, że jazda autem dla każdego zwierzęcia to ogromny stres. Lęk nasila się jeszcze bardzie, gdy podróż trwa w nocy - właśnie do takich wniosków doszły władze miasta Denver, w stanie Kolorado. Aby więc nieco ulżyć biednym zwierzakom postanowiły zakazać ich transportowania w nocy.

Źródło: marysbeagooddogblog.blogspot.com
Źródło: marysbeagooddogblog.blogspot.com

Absurdy - USA i Kanada – Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniach?

Podróżując zarówno po USA jak i po Kanadzie szybko zorientujemy się, że na skrzyżowaniach równorzędnych nie obowiązuje tu zasada prawej ręki tylko "wolna amerykanka". Jak to wygląda w praktyce? Pierwszeństwo ma wówczas ten kierowca, który jako pierwszy wjedzie na skrzyżowanie - trzeba przyznać, że to bardzo praktyczne rozwiązanie choć może być niebezpieczne.

Źródło: ceephotos.karcor.com
Źródło: ceephotos.karcor.com

Absurdy - Japonia – Chcesz mieć własny samochód? Musisz...

Życie w Japonii nie wygląda tak różowo jak wydaje się to niektórym polskim politykom. Oprócz stale nawiedzających ten kraj większych lub mniejszych trzęsień ziemi jego obywatele napotykają też poważne trudności związane z nabyciem własnego środka transportu. Na samochód stać tu właściwie każdego, ale jego zakupu mogą dokonać tylko osoby posiadające miejsce parkingowe położone nie dalej niż 2 km od miejsca zamieszkania. Ponadto ten fakt powinien być potwierdzony odpowiednim dokumentem.

Źródło: cepolina.com
Źródło: cepolina.com

Absurdy - USA, New Jersey – Tak łatwo tu nie zatankujesz

U nas w kraju procedura tankowania paliwa zwykle wygląda tak, że podjeżdżamy na stację, wlewamy benzynę lub olej napędowy, płacimy i odjeżdżamy. Jeśli jednak zechcemy nalać gazu LPG, wówczas musimy skorzystać z pomocy obsługi stacji. Podobnie jest w stanie New Jersey, gdzie bez względu na rodzaj paliwa zawsze wlewa je nam do baku obsługa.

Absurdy - USA, Memphis, Nowy Orlean i  Alabama – Kobieta może prowadzić auto pod warunkiem...

Niektóre przepisy w USA choć absurdalne i martwe często latami funkcjonują w normalnym obiegu. Jeden z nich dotyczy kobiet, a właściwie możliwości prowadzenia przez nie samochodu. W hrabstwie Memphis oraz stanach Nowy Orlean i Alabama mogą one kierować autem bez najmniejszych przeszkód, ale muszą spełniać ku temu dwa warunki. Po pierwsze samochód musi być mały, a po drugie przed nim musi biec mężczyzna wymachujący czerwoną chorągiewką. Znacie jeszcze jakieś absurdalne przepisy drogowe? Jeśli tak, to jakie?

Źródło: http://www.ryszard-lebmor.org
Źródło: http://www.ryszard-lebmor.org
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także