Na czym zdajemy egzaminy? Samochody WORD z całej Polski
Każdy kierowca musiał pojawić się kiedyś w ośrodku egzaminacyjnym. Przybytki te budzą w zdających najróżniejsze emocje, jednak tym razem postanowiliśmy skupić się na łatwo porównywalnych aspektach ich działalności. Oto informacyjny przegląd aut, którymi dysponują egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Polsce.
15.12.2010 | aktual.: 07.10.2022 16:56
Fiat Grande Punto
Mimo że na rynku pojawiła się już kolejna odsłona Punto - wersja Evo, model Grande Punto cały czas dostępny jest w sprzedaży i zdążył stać się jednym z najlepiej sprzedających się Fiatów. Samochód wprowadzono na rynek pod koniec 2005 roku, jednak produkt włoskiego Fiata cały czas jest jednym z najczęściej spotykanych samochodów w ośrodkach egzaminacyjnych w Polsce. Można go znaleźć między innymi na wyposażeniu WORD w Gorzowie Wielkopolskim, Elblągu i Białej Podlaskiej.
Nissan Micra
Miejski samochodzik japońskiego Nissana zadebiutował w 1982 roku i cały czas dobrze się trzyma. Już drugą generację Micry mogliśmy bardzo często obserwować z charakterystycznym "L" na dachu. Losy swojej poprzedniczki podzieliła również Micra K12, zaprezentowana po raz pierwszy w 2002 roku. Znajdziemy ją na wyposażeniu wielu ośrodków szkolenia kierowców i Ośrodków Ruchu Drogowego, między innymi w Bydgoszczy i Częstochowie.
Mitsubishi Colt
Mitsubishi Colt siódmej generacji raczej nie kojarzy nam się z samochodem dla szkoły jazdy, jednak okazuje się, że i takie pojazdy znaleźć można na placach manewrowych i w polskich WORD-ach. Oferty sprzedaży samochodów zaprezentowanych na salonie samochodowym w Paryżu w 2008 roku wygrały przetargi w Jeleniej Górze i Nowym Sączu. Trzeba przyznać, że są sporym zaskoczeniem w naszym zestawieniu...
Toyota Yaris
Zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych samochodów szkół jazdy i ośrodków egzaminacyjnych. Toyota Yaris została zaprezentowana po raz pierwszy na salonie w Paryżu w 1998 roku. Od momentu premiery sporo się zmieniło. Od 2006 roku na rynku obecna jest druga generacja Yarisa, która - podobnie jak poprzedni model - cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem nabywców. Toyotę Yaris znajdziemy na wyposażeniu Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, a także między innymi w WORD w Chełmie i Bielsku-Białej.
Toyota RAV4
Czy niewielki SUV, którego historia rozpoczęła się już w 1994 roku, może być samochodem nie tylko do wożenia dzieci do szkoły? Okazuje się, że tak. Toyota RAV4 to kolejna niespodzianka w naszym zestawieniu. SUV-y wykorzystywane są zwykle przez osoby niepełnosprawne i kursantów uczących się jazdy w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Toyotę RAV4 znajdziemy na wyposażeniu wielu ośrodków szkolenia oraz w WORD w Bielsku-Białej.
Opel Corsa C
Mimo że na wyposażeniu wielu nieco mniej zarabiających szkół jazdy można znaleźć jeszcze model Corsa B, nie ma go już w żadnym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Inaczej jest z Corsą trzeciej generacji, zaprezentowaną po raz pierwszy w 2000 roku. Produkowany do 2006 roku samochód koncernu General Motors można znaleźć na stanie w częstochowskim WORD. Niestety, jego kariera powoli się już kończy. Dlaczego? O tym później.
Renault Clio
Pierwsze modele Renault Clio wyjechały na drogi w czerwcu 1990 roku. Po piętnastu latach istnienia modelu francuski producent zaprezentował całkowicie nowe Clio trzeciej generacji. Po premierze we Frankfurcie, już w 2006 roku do sprzedaży trafił Clio III, który znajdziemy na wyposażeniu ośrodków egzaminacyjnych w miastach takich, jak chociażby Leszno, Opole i Piła.
Opel Corsa D
Samochody niemieckiego Opla są bardzo dobrym materiałem na pojazd dla kursantów. Niewielkie rozmiary i wysoka ocena w teście Euro NCAP sprawiły, że Corsą czwartej generacji, zaprezentowaną w 2006 roku, zainteresował się ośrodek egzaminacyjny z Częstochowy. Na wyposażeniu WORD Częstochowa już wcześniej sprawdzono wcześniejszą generację Corsy. Samochody, na których zdawane są egzaminy w cieniu klasztoru na Jasnej Górze, zostały wyposażone w silniki o pojemności 1,2 litra i mocy 80 koni mechanicznych.
Peugeot 207
Zaprezentowany w 2006 roku Peugeot 207 okazał się sporym sukcesem dla francuskiej marki. Według JATO Dynamics auto było jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów na europejskim rynku w 2007 roku. Samochód produkowany na Słowacji, w Hiszpanii i Francji jest dość częstym widokiem na naszych ulicach. Nie tylko jako niewielkie auto rodzinne, lecz również jako samochód do nauki jazdy i egzaminów. Peugeota 207 znajdziemy w WORD-ach w Przemyślu, Rzeszowie, Tarnobrzegu i Koszalinie.
Fiat Punto Evo
Najnowsza generacja Punto została wprowadzona do sprzedaży w październiku 2009 roku. Silniki spełniające normę Euro 5, wyposażone w system Start&Stop to tylko niektóre udogodnienia dla osób pragnących zdać egzamin na prawo jazdy. Już teraz nowe Punto znaleźć można w Ostrołęce. Niestety, to starsza wersja - model Grande Punto, jest znacznie bardziej popularnym samochodem egzaminacyjnym.
Chevrolet Aveo
Chevrolet Aveo śnił się prawdopodobnie bardzo wielu kandydatom na przyszłych kierowców. Dziś nieco przestarzałe samochody nie są już tak popularne jak kilka lat temu, jednak cały czas niewielki samochodzik z segmentu B, produkowany przez GM Daewoo, znajdziemy na wyposażeniu mniejszych ośrodków szkolenia kierowców. Chevrolet Aveo oczekuje też na wszystkich zdających prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Toruniu.
Fiat Panda
Niewielki miejski samochód Fiata wyjechał z fabryki po raz pierwszy w 1980 roku, jednak w ogólnej świadomości znacznie bardziej popularna jest tak zwana nowa Panda. Samochód roku 2004, produkowany w zakładach Fiata w Tychach, często trafia w ręce przedstawicieli handlowych, jednak małe auto segmentu A można było znaleźć również w kilku polskich ośrodkach ruchu drogowego. Auta eksploatowano między innymi w Szczecinie, Kłodzku i Wałbrzychu. Do dziś służy w płockim WORD.
Jakimi samochodami zdawaliście swoje egzaminy na prawo jazdy kategorii B?