Poradniki i mechanikaMyślisz, że cię nie widzą? Zobacz, na co patrzą policyjne drony

Myślisz, że cię nie widzą? Zobacz, na co patrzą policyjne drony

Drony coraz częściej w użyciu policji. Na co patrzą?
Drony coraz częściej w użyciu policji. Na co patrzą?
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
17.04.2022 10:27, aktualizacja: 14.03.2023 12:30

Policjanci chętnie posługują się dronami, które nie tylko wyręczają ich ze stania w niedogodnym miejscu, ale też pozwalają obserwować kierowców, którzy się tego nie spodziewają. W niektórych sytuacjach łatwiej ocenić wykroczenie z góry, niż z ziemi.

Pierwsze testy z dronami miały miejsce w 2016 r., ale większe i częstsze testy w polskiej policji rozpoczęto w 2019 r.. Natomiast od 2020 r. kolejne komendy robiły zakupy sprzętu, by od 2021 r. ruszyły masowo do pracy.

Jak wygląda praca policji z dronem?

W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem stoi patrol policji wyposażony w dron i laptopa. Dron dokumentuje wykroczenia, a stojący kilkaset metrów dalej za miejscem objętym nadzorem drugi patrol dostaje sygnał, że kierujący konkretnym pojazdem jest do zatrzymania. Patrol otrzymuje wideo z dronu, który zarejestrował wykroczenie, a kierujący może je obejrzeć na ekranie laptopa.

Co obserwują policjanci dronem?

Najczęściej dronów używa się nad przejściami dla pieszych, nad skrzyżowaniami lub w pobliżu przejazdów kolejowych. Coraz częściej używa się ich też nad drogami krajowymi, w miejscach niebezpiecznych i takich, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania. Oto jakie wykroczenia najczęściej są obiektem działań policji:

  • Przejazd na czerwonym świetle
  • Brak zatrzymania przy strzałce warunkowej
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • Wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych
  • Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu (skrzyżowanie, linia ciągła, zakaz wynikający ze znaku)
  • Niedozwolony wjazd na przejazdy kolejowe (brak zatrzymania, kiedy jest stop, wjazd na przejazd, jeśli nie ma miejsca, objeżdżanie zapór)
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)