Mandat nawet 3000 zł. Policjant tylko spojrzy na koło

Policyjna kontrola
Policyjna kontrola
Źródło zdjęć: © Policja

26.06.2023 18:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieje kilka elementów w samochodzie, które warto naprawić z wyprzedzeniem, zanim ich zły stan techniczny doprowadzi do wypadku. Oczywiście, warto to zrobić, zanim zauważy to funkcjonariusz policji. W przeciwnym razie, podczas kontroli drogowej, możemy nawet stracić dowód rejestracyjny.

Należy zwracać uwagę na pewne usterki w samochodzie, których nie można lekceważyć. Zły stan techniczny niektórych części może bowiem znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Jednym z takich elementów są opony, które jako jedyne mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi.

W związku z tym, właściciele pojazdów powinni regularnie kontrolować stan ogumienia, szczególnie jeśli od ostatniej wymiany opon upłynęło już sporo czasu. Policja — także podczas rutynowej kontroli drogowej — sprawdza ich kondycję. Jeśli funkcjonariusz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, czyli gdy istnieje uzasadnione podejrzenie złego stanu technicznego ogumienia, kara może być surowa — wysoki mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zatem głównie sprawdza policjant podczas kontroli opon?

Zużyte lub niewłaściwe opony są wykroczeniem, za które można otrzymać mandat w wysokości nawet do 3 tys. zł. Policjant zwraca uwagę przede wszystkim na kilka aspektów.

Po pierwsze, rozmiar i wzór bieżnika. Opony na jednej osi muszą być takie same. Tylko w sytuacji awaryjnej, gdy np. przebijemy oponę, możemy dojechać do najbliższego warsztatu na kole, które nie pasuje. W trakcie ewentualnej kontroli musimy jednak pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.

Po drugie, głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI). Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak — nawet gdyby bieżnik miał prawidłową wartość — należy ją wymienić, ponieważ nie nadaje się już do bezpiecznej jazdy.

Po trzecie, stan gumy. Jeśli policjant zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, a guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Przepis dotyczący tego zagadnienia można znaleźć w art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b. zagraża porządkowi ruchu,
c. narusza wymagania ochrony środowiska […].

Prawo o ruchu drogowym Art.132.1
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)