#Land Rover Discovery

Land Rover Discovery

Land Rover Discovery to osobowe auto terenowe produkowane od 1989 roku przez markę Land Rover. Pojazd należy do segmentu pojazdów sportowo-użytkowych (SUV).

  • Land Rover Discovery to osobowe auto terenowe, należące do grupy samochodów nazywanych SUV-ami (segment sportowo-użytkowy). Model Discovery produkowany jest od 1989 roku, a najnowsza, piąta generacja, miała swój debiut w 2017 roku
  • Land Rover Discovery V generacji został oparty na zupełnie nowej platformie, dzięki temu najnowszy mode Discovery jest aż o 400 kilogramów lżejszy od poprzedniej generacji. Wraz z Discovery V do oferty silnikowej wszedł nowy diesel Ingenium z 4 cylindrami, generujący moc 180 lub 240 KM (dwie turbiny)
  • Land Rover Discovery V to praktycznie zupełnie nowy samochód, całkowicie różniący się od swoich poprzednich generacji. Piąta odsłona Discovery jest bardziej luksusowa, a jej wykończenie możemy porównać z tym w Range Roverze
  • Jedną z ważniejszych cech Land Rovera Discovery V jest to, że można go kupić w opcji z dwoma dodatkowymi fotelami w bagażniku. Dwa dodatkowe fotele mogą być również podgrzewane, i nie różnią się niczym od tych, umieszczonych na stałe. Dzięki temu, podróżowanie Land Roverem Discovery V nawet w 7 osób jest bardzo komfortowe
  • Land Rover Discovery V w opcjonalnym wyposażeniu posiada takie luksusy, jak: skórzana tapicerka, 9 portów USB, pneumatyczne zawieszenie, lodówka ukryta w podłokietniku. Ponadto, tradycyjny kluczyk możemy zamienić na specjalną bransoletkę przypinaną wokół nadgarstka
  • Długość Land Rovera Discovery wynosi 4,97 metra, a jego rozstaw osi mierzy 2,92 metra. Jak widzimy, auto posiada dwa przezroczyste szyberdachy
  • Land Rover Discovery SVX to bardzo dobrze uterenowiona wersja auta z wyciągarką zamontowaną z tyłu. Discovery SVX posiada 20-calowe alufelgi z oponami Goodyear Wrangler (275/55), osłony zderzaków i progów. Idealne właściwości terenowe model ten zawdzięcza zwiększonemu prześwitowi oraz nowoczesnemu pneumatycznemu zawieszeniu. Oprócz tego, auto posiada hydrauliczną kontrolę przechyłów, reduktor i blokady centralnego i tylnego dyferencjału. Silnik w tym modelu to prawdziwa bestia - V8 5.0 o mocy 525 KM (625 Nm momentu obrotowego)
  • Panel centralny w Land Roverze Discovery V
  • Land Rover Discovery posiada bardzo duży bagażnik o pojemności 280 - 1192 - 2558 litrów (w zależności w jakim wariancie ustawimy fotele)
[1/9] Land Rover Discovery to osobowe auto terenowe, należące do grupy samochodów nazywanych SUV-ami (segment sportowo-użytkowy). Model Discovery produkowany jest od 1989 roku, a najnowsza, piąta generacja, miała swój debiut w 2017 rokuŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/land_rover/discovery/l462/pictures/nf6ecm/) użytkownika Porlamfer

Historia Land Rover Discovery

Pomysł powstania modelu zrodził się po koniec lat 80. Projekt nazwano ''Project Jay''. Samochód miał nawiązywać do modelu Range Rovera. Debiut Land Rovera Discovery miał miejsce podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Przy projektowaniu wnętrza uczestniczyło renomowane Conrad Design Studio. Auto można było dostać w różnych wersjach silnikowych. Na przestrzeni lat auto było zmieniane i ulepszane. Początkowe modele posiadały okleiny z drewna oraz skórzaną tapicerkę. Druga generacja Land Rover Discovery wprowadziła klimatyzację, wentylację oraz system ogrzewania. Jej debiut przypadł na 1998 rok. Model był nieco dłuższy od poprzednika.

Trzecią generację Land Rover Discovery zaprezentowano w 2004 roku podczas targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Model opierał się na nowej technologii – Integrated Body Frame – zintegrowanej ramy nadwozia. Łączyła ona tradycyjne podwozie oraz jednolitą konstrukcję. Ponadto w aucie zastosowano niezależne zawieszenie pneumatyczne. Nadwozie zostało zaprojektowane przez Geoffa Upexa. Charakteryzowało się ono stopniowanym dachem i asymetryczną tylną szybą, która zapewnia dobrą widoczność.

W 2009 roku wprowadzono na rynek czwartą generację Land Rovera Discovery. Zastosowano w niej nowy silnik twin-turbo diesel z dwoma turbosprężarkami. Zwiększono dynamikę oraz osiągi samochodu. W przednich i tylnych lampach użyto lamp LED. Czwartą generację wyposażono w system stabilizacji toru jazdy przyczepy, automatyczną kontrolę świateł drogowych, poprawiono system zwiększający sterowność.

W 2017 roku zadebiutowała piąta generacja Land Rovera Discovery. Bazuje ona na nowej platformie podłogowej, dzięki której pojazd jest lżejszy od poprzednika. Ponadto model stał się bardziej luksusowy. Krótko mówiąc, Land Rover Discovery to ikona marki.

Land Rover Discovery – dane techniczne

Land Rover Discovery dostępny jest z nadwoziem typu kombi. Oferta Land Rover Discovery obejmuje silniki benzynowe i silniki wysokoprężne. Składają się one z 4 – 8 cylindrów, na każdy przypada 2 – 4 zawory. Silniki Land Rover Discovery posiadają moc od 111 do 375 KM i pojemność od 1997 do 4999 cm3. Maksymalna prędkość Land Rovera Discovery to 170 – 195 km/h. Auto przyspiesza do 100 km/h w 8,1 – 12,7 s.

Moment obrotowy układu napędowego wynosi 265 – 600 Nm. Samochód spala średnio od 9,4 do 14,9 l na 100 km. Pojemność bagażnika Land Rovera Discovery wynosi 1698 – 2558 l. Wymiary Land Rovera Discovery to 4524 – 4970 mm długości, 1810 – 2190 mm szerokości oraz 1724 – 1968 mm wysokości.

Land Rover Discovery – opinie

Land Rover Discovery to wygodne auto rodzinne, które jednocześnie może stać się samochodem terenowym. Posiada ono jednak kilka wad. Przede wszystkim nadwozie nie jest odporne na korozję. Rdza może pojawić się w łączeniach stali i aluminium. Minusem są hamulce, które nie zawsze sprawdzają się na utwardzonych szlakach.

Zaletą Land Rovera Discovery jest przestronne wnętrze i wygodne fotele zapewniające komfortową jazdę. Atutem samochodu jest pojemny bagażnik. Auto charakteryzuje się dobrymi własnościami jezdnymi i trwałymi silnikami.