Lancia przedstawia plan na 10 lat – trzy modele i elektryczna przyszłość

Lancia przedstawia plan na 10 lat – trzy modele i elektryczna przyszłość

Ypsilon to obecnie jedyne auto w ofercie Lancii. Za dwa lata doczeka się następcy
Ypsilon to obecnie jedyne auto w ofercie Lancii. Za dwa lata doczeka się następcy
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Lancia
Aleksander Ruciński
23.05.2022 10:50, aktualizacja: 14.03.2023 12:05

Lancia zamierza powrócić. I to w wielkim stylu. Włoski producent, którego oferta ogranicza się obecnie do jednego modelu, ma śmiałe plany na przyszłość. Ta, zgodnie ze współczesnymi trendami, stoi pod znakiem elektryfikacji.

O tym, że Lancia jeszcze nie umarła, wiadomo nie od dziś. Władze koncernu Stellantis widzą w niej potencjał, który w kolejnych latach zaowocuje nowymi przedstawicielami segmentu premium. Producent właśnie pochwalił się detalami 10-letniego planu, który wejdzie w życie w 2024 roku, wraz z premierą zupełnie nowego Ypsilona.

Tak jak dotychczas będzie to typowo miejskie, stylowe auto z nadwoziem o długości do 4 m. Zadebiutuje w odmianie spalinowej, lecz doczeka się również wersji zasilanej prądem. To zrozumiałe, gdyż przyszłość Lancii stoi zdecydowanie pod znakiem elektryfikacji.

Przekonamy się o tym już w 2026 roku. To graniczny termin, po którym Lancia nie zamierza prezentować już żadnych aut spalinowych. Po kolejnych dwóch latach, w 2028 roku, chce natomiast oferować wyłącznie samochody elektryczne.

Tak zapowiada się przyszłość
Tak zapowiada się przyszłość© mat. prasowe / Lancia

Powyższe oznacza najprawdopodobniej, że zarówno crossover (Aurelia), jak i kompakt (Delta) będą autami elektrycznymi. Pierwsza propozycja ma być gotowa w 2026 roku, druga w 2028. Co ciekawe, Włosi zamierzają zaprojektować ofertę w taki sposób, by pokryć nią kluczowe segmenty europejskiego rynku, głównie w najbardziej rozwiniętych krajach UE.

Lancia, która obecnie działa wyłącznie we Włoszech, zamierza rozszerzyć działalność m.in. o Francję, Niemcy, Hiszpanię, Belgię, Luksemburg i Niderlandy. Łącznie w planach jest około 100 przedstawicielstw w 60 największych miastach Europy.

Powyższe informacje dość mocno pokrywają się ze wcześniejszymi zapowiedziami. Z tą różnicą, że teraz są sprecyzowane i oficjalne. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za wielki powrót.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)