Sypią się mandaty. Kierowcy nie rozumieją prostego przepisu

Sypią się mandaty. Kierowcy nie rozumieją prostego przepisu

Takie wyprzedzanie to codzienność
Takie wyprzedzanie to codzienność
Źródło zdjęć: © Policja
06.02.2024 14:45, aktualizacja: 07.03.2024 10:09

Wyprzedzanie na drodze tuż przed przejściem dla pieszych jest jednym z wykroczeń, które kierowcy mogą popełnić nieświadomie, zwykle z powodu braku uwagi. Wystarczy, że inny kierowca nagle zwolni, a my, nie zauważając tego, zaczniemy go wyprzedzać. Takie sytuacje mają miejsce przede wszystkim na drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Te momenty są często rejestrowane przez policyjne drony, które monitorują zachowanie kierowców na drogach.

Policjanci z Bydgoszczy byli jednymi z tych, którzy opublikowali nagranie z drona pełniącego funkcję narzędzia kontrolującego zachowanie kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Wyprzedzanie tuż przed przejściem dla pieszych, a tym bardziej omijanie pojazdu, który zatrzymał się w takim miejscu, jest zawsze niewłaściwe i naganne. Co więcej, za samo wyprzedzanie w takim miejscu można zostać ukaranym mandatem, nawet jeśli kierowca nie był tego świadomy.

Wyprzedzanie to manewr, który polega na przejechaniu obok innego pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, ale z mniejszą prędkością. Na drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jest to szczególnie częste i nie zawsze wynika z chęci wyprzedzenia. Jeśli dwa pojazdy poruszają się z jednakową prędkością, a jeden z nich zwolni, drugi staje się automatycznie pojazdem wyprzedzającym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeszcze częściej takie sytuacje mają miejsce, gdy jeden pas ruchu zajmuje pojazd poruszający się z określoną prędkością, a drugi pas ruchu zajmuje pojazd poruszający się z większą prędkością. Mimo że kierowca tego drugiego pojazdu formalnie wyprzedza, wygląda to inaczej niż na drogach z jednym pasem ruchu, gdzie trzeba dokładnie sprawdzić, czy manewr wyprzedzania jest możliwy do wykonania, a następnie zmienić pas ruchu, przyspieszyć itp.

Właśnie w takich sytuacjach kierowcy często wpadają podczas policyjnych kontroli, co pokazuje nagranie z policyjnego drona. Dlatego, jadąc drogą z dwoma lub większą liczbą pasów ruchu, należy zwrócić szczególną uwagę na przejścia dla pieszych. Trzeba pilnować swojej prędkości i odległości względem innych pojazdów. Mandat za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych wynosi obecnie 2000 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)