Karta kierowcy – Jakie są obowiązki prowadzącego?
Karta kierowcy to obowiązkowy dokument dla każdego prowadzącego pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla tych, którzy przewożą więcej niż dziewięć osób, wliczając w to kierującego autem. Jednak wraz z wyrobieniem stosownego dokumentu pojawiają się również obowiązki.
21.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:18
Kierowca może posiadać tylko jedną ważną kartę kierowcy. Oznacza to, że może posługiwać się tylko tą, na której jest jego imię i nazwisko oraz inne jego dane. Co ważne, posiadacz takiej karty nie może jej nikomu pożyczać ani nie może jej pozostawiać w pojeździe bez kontroli. Państwa członkowskie prowadzą szczegółowy elektroniczny rejestr dotyczący właśnie kart kierowcy. Dostęp do tego spisu mają wszystkie służby kontroli.
To nie koniec obowiązków, jakie ma posiadacz karty. Nie może on posługiwać się uszkodzoną kartą lub taką, której okres ważności się już skończył. Ma obowiązek stosować omawianą kartę w każdym dniu, w którym prowadzi pojazd i to od momentu przejęcia auta. Poza tym nie może wyjmować jej z urządzenia rejestrującego przed zakończeniem dnia pracy – tutaj są wyjątki, ale muszą być one dopuszczalne i uregulowane. Na koniec trzeba nadmienić, że posiadacz tego istotnego dokumentu musi ją chronić od wszelkich zabrudzeń czy uszkodzeń.
Zobacz także
Do obowiązków kierowcy należy także pilnowanie terminu ważności karty. Jest to istotne, ponieważ należy ją przedłużyć, jeżeli chce się zachować możliwość ciągłości pracy. To właśnie na prowadzącym pojazd jest obowiązek złożenia stosownych wniosków do odpowiednich organów. Takie dokumenty należy wysłać lub osobiście złożyć nie później niż 15 dni roboczych przed upływem okresu ważności karty.
Uwaga! Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przy składaniu wniosku o nową kartę kierowcy nie wystawia żadnego zaświadczenia – jest więc inaczej niż w przypadku ubiegania się o kartę zastępczą. Oznacza to, że po terminie ważności karty, kierowca nie może prowadzić pojazdu. Jazda bez ważnej karty jest naruszeniem przepisów.