Poradniki i mechanikaCo to jest karta kierowcy i jak ją uzyskać?

Co to jest karta kierowcy i jak ją uzyskać?

Karta kierowcy to dokument niezbędny w przypadku przewozów profesjonalnych
Karta kierowcy to dokument niezbędny w przypadku przewozów profesjonalnych
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Maciej Gis
21.11.2019 10:17, aktualizacja: 22.03.2023 17:17

Karta kierowcy jest dokumentem każdego kierującego samochodem wyposażonym w tachograf. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów o DMC przekraczającej 3,5 tony oraz odnosi się do przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 wraz z kierowcą. Co trzeba jednak uczynić, aby taką kartę pozyskać?

Karta kierowcy nie jest wymysłem krajowym. Reguluje to Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Według zapisów w nim zawartych kartę kierowcy wydaje się każdemu kierowcy wykonującemu przejazdy samochodem z tachografem cyfrowym. Dotyczy to wszystkich prowadzących auta o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony w odniesieniu do przewozu pojazdów oraz przewozu osób w liczbie większej niż dziewięć.

Aby uzyskać kartę kierowcy, należy udać się do właściwego organu państwa członkowskiego, w którym kierowca posiada swoje miejsce zamieszkania. Na terenie kraju tego typu kartę wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) w Warszawie.

W pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni wniosek (jest on ogólnie dostępny w internecie lub można go pobrać w odpowiednim urzędzie) o wydanie karty kierowcy. Można go złożyć zarówno w formie papierowej, jak i też wysłać pocztą lub elektronicznie przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Istotne jest również, aby do wniosku dołączyć kopię ważnego prawa jazdy – przy wypełnianiu wniosku wszystkie dane muszą się zgadzać z informacjami znajdującymi się na dokumencie. Poza tym należy dołączyć również fotografię kierowcy oraz kopię potwierdzenia uregulowania opłaty za wydanie karty.

Koszt wydania karty kierowcy to 172,20 zł brutto. Jednak kierowca może ubiegać się o refundacje poniesionych kosztów od swojego pracodawcy na podstawie imiennego dowodu uregulowania należności.

Po dokonaniu wszystkich formalności czas wydania karty to do 30 dni roboczych. Oczywiście termin ten zaczyna być naliczany od złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. W przypadku błędnych lub niekompletnych informacji okres ten ulega wydłużeniu.

Należy też zaznaczyć, że karta kierowcy wydawana jest na pięć lat, ale nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy kierowcy ubiegającego się o opisywany dokument.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)