Jedziesz na długi weekend? Sprawdź jedną rzecz, bo mandat to aż 1500 zł

Jedziesz na długi weekend? Sprawdź jedną rzecz, bo mandat to aż 1500 zł

Policjant widząc pojazd bez tablicy rejestracyjnej na pewno wystawi mandat
Policjant widząc pojazd bez tablicy rejestracyjnej na pewno wystawi mandat
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
13.08.2022 12:41, aktualizacja: 13.03.2023 16:11

Osoby wybierające się na długi weekend powinny skontrolować stan techniczny pojazdu i bezwzględnie trzeźwość, jeśli poprzedniego wieczoru spożywali alkohol. Jednak w ten weekend warto sprawdzić coś jeszcze, bo brak jednego elementu będzie kosztował 500 zł.

Za zakrywanie, umieszczanie w niewłaściwym miejscu czy ozdabianie tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł zgodnie z najnowszym taryfikatorem. Jednak nie to jest najwyższą karą, którą mogą dotrzymać liczni kierujący nieposiadający tablicy rejestracyjnej.

Za brak tablicy rejestracyjnej grozi kierowcy grzywna nie niższa niż 1500 zł zgodnie z art. 94. § 2. za poruszaniem się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu.

W polskim prawie za pojazd dopuszczony do ruchu uznaje się oznakowany tablicami i nalepką kontrolną, która we wrześniu zniknie już z polskiego prawa.

Jednak prawdziwą plagą na naszych drogach są samochody bez tablic. Pojazdy, jakie nie muszą mieć tablicy rejestracyjnej z przodu to m.in. ciągniki rolnicze, motocykle lub quady (w tym pojazdy UTV). Tylko pojazdy wolnobieżne nie wymagają rejestracji, a tym samym montowania na nich tablic rejestracyjnych. Nie dotyczy to - wbrew pozorom i temu, co regularnie widać - drogich aut sportowych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)