Jedziesz na długi weekend? Sprawdź jedną rzecz, bo mandat to aż 1500 zł

Jedziesz na długi weekend? Sprawdź jedną rzecz, bo mandat to aż 1500 zł13.08.2022 12:41
Policjant widząc pojazd bez tablicy rejestracyjnej na pewno wystawi mandat
Policjant widząc pojazd bez tablicy rejestracyjnej na pewno wystawi mandat
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja

Osoby wybierające się na długi weekend powinny skontrolować stan techniczny pojazdu i bezwzględnie trzeźwość, jeśli poprzedniego wieczoru spożywali alkohol. Jednak w ten weekend warto sprawdzić coś jeszcze, bo brak jednego elementu będzie kosztował 500 zł.

Za zakrywanie, umieszczanie w niewłaściwym miejscu czy ozdabianie tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł zgodnie z najnowszym taryfikatorem. Jednak nie to jest najwyższą karą, którą mogą dotrzymać liczni kierujący nieposiadający tablicy rejestracyjnej.

Za brak tablicy rejestracyjnej grozi kierowcy grzywna nie niższa niż 1500 zł zgodnie z art. 94. § 2. za poruszaniem się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu.

W polskim prawie za pojazd dopuszczony do ruchu uznaje się oznakowany tablicami i nalepką kontrolną, która we wrześniu zniknie już z polskiego prawa.

Jednak prawdziwą plagą na naszych drogach są samochody bez tablic. Pojazdy, jakie nie muszą mieć tablicy rejestracyjnej z przodu to m.in. ciągniki rolnicze, motocykle lub quady (w tym pojazdy UTV). Tylko pojazdy wolnobieżne nie wymagają rejestracji, a tym samym montowania na nich tablic rejestracyjnych. Nie dotyczy to - wbrew pozorom i temu, co regularnie widać - drogich aut sportowych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)