Bez obowiązkowej nalepki od 4 września. Kierowcy zaoszczędzą

Bez obowiązkowej nalepki od 4 września. Kierowcy zaoszczędzą

Nowej już nie dostaniesz, a tę naklejoną już na szybie będzie można zdjąć
Nowej już nie dostaniesz, a tę naklejoną już na szybie będzie można zdjąć
Źródło zdjęć: © Autokult.pl
Tomasz Budzik
04.07.2022 05:48, aktualizacja: 13.03.2023 16:44

Od 4 września 2022 r. urzędy nie będą wydawać podczas rejestracji pojazdów nalepek na szybę. Staną się one również nieobowiązkowe. Zniknie także karta pojazdu. Co zrobić z już wydanym dokumentem i posiadaną na szybie naklejką?

  • Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

W niedzielę 4 września 2022 r. w życie wchodzi kolejna część tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Do tej pory w ramach tego wprowadzanego stopniowo programu zniknął obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego pojazdu zarejestrowanego wcześniej w Polsce czy obowiązek posiadania przy sobie krajowego prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego – jeśli pojazd jest zarejestrowany w kraju. Tym razem znikną dwa obowiązki.

Pierwszy to nakaz posiadania na szybie nalepki kontrolnej z powtórzonym numerem rejestracyjnym. Od 4 września urzędy nie będą już wydawać ich przy rejestracji. Nie będą również musiały być one naklejone na szybach pojazdów, które zostały zarejestrowane już wcześniej. Kierowcy, którzy się na to zdecydują, będą więc mogli zdjąć ją z przedniej szyby.

Drugą zmianą, wchodzącą w życie 4 września, jest zaprzestanie wydawania przez urzędy karty pojazdu. Rządzący uznali, że w czasach łatwego dostępu do wszelkich informacji drogą elektroniczną – poprzez aplikację mObywatel czy usługę Historia Pojazdu – nie jest ona już potrzebna. A co z już wydanymi dokumentami?

Karta pojazdu
Karta pojazdu© Autokult.pl

Karty pojazdu i ich wtórniki wydane na obecnych zasadach 4 września 2022 r. stracą ważność. W razie sprzedaży samochodu zniknie również obowiązek przekazywania karty pojazdu kolejnemu właścicielowi. Posiadacz karty pojazdu może zachować ją jako pamiątkę, zniszczyć lub oddać dokument w starostwie.

Rezygnacja z karty pojazdu i nalepki kontrolnej przyniesie oszczędności zmotoryzowanym rejestrującym pojazdy. Jak informuje PAP, od 4 września osoba rejestrująca pojazd sprowadzony z zagranicy zaoszczędzi 94,5 zł – w tym 75 zł za kartę pojazdu, 18,5 zł za nalepkę kontrolną oraz 1 zł za opłatę ewidencyjną. W przypadku rejestracji samochodu już wcześniej zarejestrowanego w kraju oszczędność wyniesie 19 zł.

Od 4 września koszt zarejestrowania samochodu osobowego będzie wynosił 161,50 zł (dziś jest to 256 zł), a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego w kraju bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł. Koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)