Jak zezłomować swoje auto? [poradnik]
31.07.2011 20:00, aktual.: 07.10.2022 18:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało gwałtowny napływ aut używanych z Niemiec, Francji, Włoch, a nawet z Wielkiej Brytanii. Niestety większość sprowadzanych samochodów to 10-, 15-, a nawet 20- letnie maszyny, które za kilka lat będzie trzeba zezłomować. Jak się do tego zabrać?
Jeśli posiadane przez nas auto nie nadaje się już do użytku to zazwyczaj zmuszeni jesteśmy je zezłomować. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas nie będziemy mogli takiego auta wyrejestrować. Odradzamy sprzedaż samochodu na części warsztatom reklamującym się w sieci i gazetach, które nie mają odpowiednich zezwoleń do wykonywania takich czynności.
Wielokrotnie bywa tak, że chcąc pozbyć się kłopotów ze złomowaniem wraka kierowcy odsprzedają wóz za 200- 400 zł podstawionej przez taki serwis osobie, która teoretycznie przejmuje na siebie ten obowiązek. W praktyce bywa nieco inaczej, nowy właściciel nie może wyrejestrować auta, bo faktycznie ani go nie utrzymuje, ani nie opłaca za niego składek OC.
Niestety takie podstawione osoby zazwyczaj nie mają stałego źródła utrzymania i w związku z tym nie można od nich ściągnąć składek. Co dzieje się dalej? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiedzialny za tego typu egzekucję stwierdza, że umowa kupna-sprzedaży została zawarta wyłącznie w celu uniknięcia przez sprzedającego zapłaty tego ubezpieczenia i obciąża nas karą wysokości od 300 do 800 euro w zależności od rodzaju pojazdu.
Termin zapłaty takiej sankcji to 30 dni, później sprawa trafia do sądu. Jeśli jednak zdecydujemy się na legalne zezłomowanie naszego auta to powinniśmy spełnić szereg różnego rodzaju obowiązków. Podczas oddawania pojazdu na złom musimy okazać następujące dokumenty:
-dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość,
-dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeśli taka była wydana bądź inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym.
Oczywiście punkt złomowania pojazdów ma również swoje obowiązki, o których warto wiedzieć. A są to:
-przyjęcie auta wyłączonego z eksploatacji posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia bądź ramy,
-unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych,
-wydanie nam oświadczenia o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów oraz zaświadczenia potwierdzającego zezłomowanie pojazdu,
-wysłanie w ciągu siedmiu dni egzemplarza zaświadczenia o demontażu samochodu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym została dokonana ostatnia rejestracja danego pojazdu.
Teraz w ciągu 30 dni od otrzymania wyżej wymienionych dokumentów musimy udać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, przed dokonaniem tej czynności warto zapłacić zaległe ubezpieczenie OC.
Gdzie właściwie oddać swoje auto? Samochód musimy dostarczyć do punktu zbierania pojazdów, który funkcjonuje na podstawie odpowiedniego zezwolenia starosty lub do stacji demontażu, działającej za zgodą wojewody.
Za odebranie pojazdu firma złomująca nie ma prawa pobierać żadnej opłaty, z wyjątkiem sytuacji, w której samochód jest niekompletny i waży o 10% mniej niż wskazuje na to waga widniejąca w dowodzie rejestracyjnym. Wówczas dozwolone jest pobieranie opłaty wysokości 10 zł za każdy brakujący kilogram.
Zobacz także:
Jak zarejestrować używane auto?
Źródło: Motofakty