Jak wybrać odpowiednią myjkę ciśnieniową samochodową?
Myjka ciśnieniowa to użyteczne urządzenie, które znacząco zmniejszy koszty i pomoże usprawnić wykonywanie porządków w domu, na posesji i w ogrodzie. Jak działa w praktyce i jak wybrać tę, idealną do mycia samochodu? Podpowiadamy.
26.02.2024 | aktual.: 26.02.2024 17:14
Myjka ciśnieniowa to łatwy w obsłudze przyrząd przeznaczony do usuwania zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni. Dzięki strumieniowi wody emitowanemu pod podwyższonym ciśnieniem świetnie radzi sobie zarówno z niewielkimi zanieczyszczeniami, jak i z tymi najbardziej uporczywymi. Jak działa w praktyce myjka ciśnieniowa?
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Zasada działania myjki ciśnieniowej jest bardzo prosta. Po podłączeniu urządzenia do źródła wody, woda dostaje się do zamontowanej wewnątrz myjki pompy, która nadaje strumieniowi optymalne ciśnienie. Następnie natrysk wydostaje się poprzez specjalną lancę natryskową, z dużą prędkością uderzając w czyszczoną powierzchnię. Podwyższone ciśnienie i duża siła uderzenia sprawiają, że myjka ciśnieniowa skutecznie radzi sobie nawet z uciążliwym brudem czy zaschniętym błotem.
Myjka ciśnieniowa do mycia samochodu — jak wybrać najlepszą?
Pierwszym krokiem do wyboru najlepszej myjki ciśnieniowej powinno być porównanie dostępnych na rynku modeli w oparciu o najważniejsze parametry:
- ciśnienie maksymalne. Ciśnienie dostępnych na rynku myjek wynosi z reguły od 50 do 200 barów;
- wydajność tłoczenia wody. Im wyższa wydajność tłoczenia, tym myjka pracuje szybciej, efektywniej i wydajniej;
- wydajność powierzchniowa. Ten parametr określa, ile powierzchni płaskiej wyczyścisz urządzeniem w ciągu godziny. Jest on szczególnie ważny, jeśli będziesz używał myjki do częstego mycia zwłaszcza dużych pojazdów;
- moc przyłącza. W zależności od rodzaju myjki może ona wynosić od 1200 W do 3 kW. Im wyższa moc przyłącza, tym wyższe ciśnienie i… pobór energii;waga myjki. Mniejsza myjka to większa mobilność i wygoda użytkowania;
- długość węża. Długość węża ma ogromne znaczenie, jeśli planujesz używać myjki w dużej odległości od źródła wody;
- dodatkowe wyposażenie dostępne w cenie myjki. Dodatkowe końcówki pozwolą Ci skutecznie wyczyścić trudno dostępne miejsca i delikatnie umyć najbardziej wrażliwe elementy pojazdu.
Myjka ciśnieniowa do czyszczenia niewielkiego samochodu
Jeśli chcesz używać myjki jedynie na własne potrzeby do czyszczenia niewielkiego lub średniej wielkości auta wybierz model:
- o ciśnieniu maksymalnym około 110 barów;
- o wydajności tłoczenia na poziomie 350 l/h;
- wyposażony w system podawania detergentu;
- wyposażony w wąż o optymalnej dla Twoich potrzeb długości (przed wyborem myjki sprawdź, jaka odległość dzieli źródło wody od miejsca, w którym myjesz z reguły auto);
- wyposażony w dodatkową szczotkę i pianownicę. Dzięki temu urządzenie doskonale poradzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami;
- z dodatkową lancą rotacyjną lub kątową, idealną do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni, np. podwozia. Pamiętaj jednak, aby nie używać lancy rotacyjnej do mycia karoserii. Może ona uszkodzić lakier;
- z dodatkową szczotką obrotową, przydatną podczas czyszczenia szyb i karoserii np. z owadów lub pozostawionych przez nie śladów.
Myjka ciśnieniowe do czyszczenia dużego auta
Jeśli chcesz używać myjki do regularnego czyszczenia dużego samochodu osobowego, vana lub kampera, wybierz produkt o podwyższonych parametrach. Dobrym wyborem będzie model:
- o ciśnieniu około 130 — 150 barów;
- o wydajności tłoczenia wody na poziomie 500 l/h;
- wyposażony w system podawania detergentu;
- wyposażony w wąż o długości 8-10 metrów;
- z wbudowanym filtrem wody. Regularne użytkowanie myjki ciśnieniowej wymaga szczególnej troski o pompę. Wbudowany filtr skutecznie chroni serce urządzenia przed zanieczyszczeniami wody;
- wyposażony w dodatkowe elementy: lancę rotacyjną, szczotkę obrotową, pianownicę.
Myjka ciśnieniowa to praktyczne urządzenie, które świetnie sprawdzi się nie tylko do mycia samochodu. Przydatne do oczyszczania elewacji, schodów, kostki brukowej czy podjazdu pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze i uczynić sprzątanie wygodniejszym i łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej.