Poradniki i mechanikaJak pozbyć się przykrych zapachów w aucie? Praktyczny poradnik

Jak pozbyć się przykrych zapachów w aucie? Praktyczny poradnik

Przyczyn przykrych zapachów w samochodzie może być kilka. Palenie papierosów w jego wnętrzu, pleśń, stęchlizna czy woń pozostawiona przez zwierzęta o intensywnym zapachu to najczęściej spotykane przypadki. Jak z tym walczyć?

Wietrzenie samochodu często jest rozwiązaniem krótkotrwałym
Wietrzenie samochodu często jest rozwiązaniem krótkotrwałym
Źródło zdjęć: © fot. Artur Kuśmierzak
Artur Kuśmierzak

14.08.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:10

Na rynku jest wiele egzemplarzy aut, którymi jeździły osoby palące. Nawet już po kilku papierosach wypalonych w samochodzie gromadzi się tam nieprzyjemny zapach, który później bardzo trudno wyeliminować. Najprostszy sposób to zakup tak zwanego neutralizatora zapachów, jego ceny zwykle wahają się od około 10 do ponad 50 zł.

Niestety większości preparatów nie można stosować na skórze i zamszu. Zanim jednak zakupimy taki specyfik najpierw powinniśmy dokładnie wymyć popielniczkę. Jeśli tego nie zrobimy spryskanie wnętrza nie przyniesie pożądanego efektu.

Warto też dokładnie na mokro wyczyścić całą tapicerkę auta wraz z podsufitką i deską rozdzielczą. Możemy też spróbować do neutralizacji zapachu wykorzystać mieloną kawę, którą na dłuższy czas zostawimy w środku auta, w płóciennym woreczku. Znacznie skuteczniejszą metodą jest jednak ozonowanie, które polega na pochłanianiu przez cząsteczki ozonu cząsteczek: dymu papierosowego, pleśni, grzybów lub innych bakterii.

Alternatywą dla ozonowania jest czyszczenie wnętrza przy pomocy ultradźwięków. Specjalne urządzenie tworzy mgiełkę, której cząsteczki docierają w każdy jego zakamarek czyszczą je i usuwając nieprzyjemne zapachy. Niestety metoda ta nie jest jeszcze tak powszechnie stosowana jak ozonowanie.

Jeśli we wnętrzu czuć stęchliznę jeszcze zanim zdecydujemy się na ozonowanie, które i tak będzie konieczne najpierw powinniśmy sprawdzić w jakim stanie jest filtr kabinowy. W jego obudowie bardzo często zbierają się liście, które z czasem gniją wydzielając nieprzyjemny zapach – usuńmy je. Kolejne elementy mogące być źródłem smrodu to zawilgocona tapicerka lub gnijące maty wygłuszające na przykład w drzwiach. Podatne na zawilgocenie są także dywaniki.

Powinniśmy też dokładnie obejrzeć wnętrze pod kątem pleśni, a tej możemy nie dostrzec na pierwszy rzut oka. Gdzie pojawia się najczęściej? Pod fotelami i w zakamarkach na podłodze, czyli tam, gdzie na jesieni lub zimą stoi woda. Nieproszonego intruza usuwamy przy pomocy specyfików przeciwpleśniowych.

Jako, że są to środki silnie żrące powinniśmy wyposażyć się w rękawice ochronne, a gąbka lub szczotka , którą będziemy czyścili zabrudzone miejsce po wykonaniu czynności powinny być natychmiast wyrzucone do kosza.

Odkurzanie to podstawa
Odkurzanie to podstawa© fot. Adam Szczęsny

Co zrobić jeżeli wewnątrz auta rozleje się nam jakiś płyn lub substancja o bardzo intensywnym zapachu? Jednym z domowych sposobów jest rozsypanie w zabrudzonym miejscu żwiru dla kota, który powinien wchłonąć szkodliwy płyn razem z jego zapachem. Jeśli to nie pomoże musimy kilkakrotnie wyprać tapicerkę wykorzystując do tego celu silne środki chemiczne. Tym razem ozonowanie nie zda niestety egzaminu. W najgorszym przypadku pozostaje nam niestety już tylko wymiana danego elementu tapicerki.

Co jeszcze może być źródłem przykrego zapachu w samochodzie? Pewnie Was to zdziwi, ale zwierzęce odchody. Zwłaszcza wtedy, gdy po przejechaniu się wiejską drogą znalazły się one na elementach: silnika, układu wydechowego lub innych częściach.

Konieczne jest wówczas dokładne umycie zarówno podwozia jak i nadwozia, a niekiedy nawet całej komory silnika. Tą drugą operację zdecydowanie lepiej powierzyć fachowcom, jeśli zrobimy to sami możemy uszkodzić nie tylko jednostkę napędową, ale także jej osprzęt, na przykład alternator lub przewody elektryczne.

Chcąc usunąć nieprzyjemny zapach z wnętrza auta wiele osób na początku często używa zwykłych dezodorantów lub odświeżaczy powietrza w aerozolu. Niestety taki sposób wyrządzi nam więcej szkód niż pożytku. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny, rozpylony środek w kontakcie z przykrym zapachem może stworzyć jeszcze gorszą mieszankę przez co przebywanie w samochodzie stanie się o wiele bardziej uciążliwe niż miało to miejsce na początku.

Najmniej problemowym i najłatwiejszym w usunięciu zapachem jest woń, którą zostawił po sobie pies, kot czy inne przewożone przez nas zwierze. Prawie zawsze wystarczy zakup neutralizatora zapachów i solidne spryskanie wnętrza. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? O bardzo prostej rzeczy.

Niezależnie od tego na jaki zabieg się zdecydujemy zawsze po wyczyszczeniu tapicerki czy to specjalnym specyfikiem czy przy pomocy ozonowania, bądź jeszcze inną metodą zawsze po zakończonej operacji należy otworzyć wszystkie okna w aucie i dokładnie je wywietrzyć przez co najmniej kilka godzin.

Zanim zdecydujemy się na wypranie całej tapicerki lub jej wymianę koniecznie dokładnie obejrzymy wszystkie wyszczególnione w tekście elementy i zlokalizujmy źródło uciążliwego zapachu – po co mamy daremnie usuwać wilgoć z miejsc, w których jej nie ma.

Jeśli pomimo cyklicznego eliminowania pleśni ta regularnie powraca i pojawia się w tym samym miejscu to nie mamy się co łudzić, że w końcu uda nam się ją wywabić. Niestety jedynym rozwiązaniem tego problemu jest już wówczas tylko wymiana zapleśniałego elementu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)