Ile po wypiciu alkoholu trzeba czekać, aby prowadzić? Łatwo to policzyć

Wiele osób ma problem z określeniem ile czasu po zakrapianej imprezie czy kolacji muszą odczekać, zanim wsiądą za kierownicę. Co nieoczywiste, alkohol stosunkowo długo utrzymuje się w organizmie. Ile zatem trzeba czekać, aby móc ponownie prowadzić auto?

Nie opłaca się ryzykować, zwłaszcza, że pod koniec roku policja zwraca szczególną uwagę na pijanych kierowców
Nie opłaca się ryzykować, zwłaszcza, że pod koniec roku policja zwraca szczególną uwagę na pijanych kierowców
Źródło zdjęć: © Podlaska policja | Podlaska policja

25.12.2023 08:12

Warto pamiętać o tym, że na tle krajów znajdujących się na zachód od Polski, u nas obowiązuje bardziej restrykcyjny limit alkoholu we krwi dla kierowców. Wynosi on 0,2 promila, przy czym poziom między 0,2 a 0,5 prom. nazywany jest "stanem wskazującym na spożycie alkoholu". W przypadku, gdy alkomat pokaże wartość z tego zakresu, mówimy o wykroczeniu, za które grozi areszt lub grzywna nie mniejsza niż 2500 zł oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów - od sześciu miesięcy do trzech lat.

Poziom powyżej 0,5 prom. to już stan nietrzeźwości i w takiej sytuacji prowadzenie pojazdu jest już przestępstwem. W jego przypadku karą jest zakaz prowadzenia na okres przynajmniej trzech lat, orzekana przez sąd grzywna i nawet do dwóch lat więzienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po jakim czasie od wypicia można prowadzić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż sprawność organizmu do pozbywania się alkoholu zależy od wielu czynników - m.in. zmęczenia, zdrowia, przyjmowanych leków, kondycji fizycznej, wieku czy tego, czy spożywało się posiłek. Oczywiście nie bez znaczenia jest też masa ciała.

Dla większości osób bezpiecznym założeniem jest to, że na poradzenie sobie z 10 g czystego alkoholu organizm potrzebuje godzinę. Jak to przekłada się na popularne trunki? Pięcioprocentowe półlitrowe piwo ma ok. 25 g etanolu. To oznacza, że na przetrawienie go potrzeba 2,5 godz. 50 ml wódki to niewiele mniej, bo 20 g alkoholu. natomiast 100 ml 12-procentowego wina zawiera 12 g etanolu. To oznacza, że nawet mały kieliszek wina to dla organizmu zadanie na ponad godzinę.

Wartości te są przybliżone i jeśli tylko ma się wątpliwości, czy jest się trzeźwym i można zasiąść za kierownicą, to najlepiej skorzystać alkomatu. Jeśli nie posiada się takiego urządzenia, to można się udać ma pobliską komendę policji i tam poprosić o zbadanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)