Ford Transit to symbol samochodu użytkowego i świetnie sprzedająca się na europejskim rynku legenda od wielu dekad. Fordowi udało się znaleźć przeszło 6 milionów nabywców Transita, najpopularniejszego pojazdu w tej klasie i najdłużej produkowanego modelu koncernu.
Ciekawostką jest sposób uczczenia przez markę Ford zdobycia w 2007 roku tytułu „Van of the Year”. Stworzono wówczas Transita XXL, luksusową limuzynę, nietypową modyfikację znanego dostawczaka. Najdłuższy Transit świata (7,4 metra długości i 2,5 tony netto dla maksymalnie 8 osób) powstał wskutek połączenia dwóch egzemplarzy Tourneo.
Ford Transit jest produkowanym od 1965 roku w zastępstwie Forda Thames samochodem dostawczym. Projektanci wyposażają Forda Transita w różne typy nadwozi, najobszerniejszy z pojazdów to bus na 17 osób. Pierwszy z uniwersalnych modeli Forda Transita, Taunus, służył jako radiowóz, karetka oraz wóz strażacki.
Wymiary Forda Transita pozwalają na wykorzystanie naprawdę dużej przestrzeni bagażowej. Ford Transit posiada głównie napęd tylny bądź na wszystkie cztery koła (AWD) oraz manualną skrzynię biegów. Wyposażono go w maksymalnie 5 drzwi i 17 siedzeń.
Ford Transit to różne wersje mocnego i ekonomicznego silnika o pojemności 1,2-3,2 litra i mocy maksymalnej 38-200 KM. Osiągają one największą prędkość rzędu 147-158 kilometrów na godzinę, a do setki przyspieszają w 16,3-17,1 sekundy. Jak kształtuje się spalanie Forda Transita?
Ford Transit słynie z niezawodności, wytrzymałości oraz funkcjonalności. Auta doceniane są na światowym rynku motoryzacyjnym, zwłaszcza przez właścicieli firm, nabywających Fordy Transity różnych generacji jako służbowe samochody dostawcze, budujące flotę użytkową. Ogromna przestrzeń załadunkowa to niezaprzeczalna zaleta Forda Transita. Użytkowanie starszych modeli zaczyna być niestety problematyczne, ze względu na brak produkcji części i ich niedostępność w sprzedaży. Jazda Fordem Transitem jest komfortowa i gwarantuje wygodę, a jego prowadzenie jest bezproblemowe, nawet przy sporym załadunku.