Ford na dobre żegna się z Rosją. Sprzedał swoje udziały

Ford na dobre żegna się z Rosją. Sprzedał swoje udziały

Dawniej Ford produkował w Rosji m.in Ecosporta
Dawniej Ford produkował w Rosji m.in Ecosporta
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ford
Aleksander Ruciński
27.10.2022 10:48

Ford, który tak jak wielu producentów wstrzymał rosyjską działalność po wybuchu wojny w Ukrainie, postanowił ostatecznie pożegnać się z tamtejszym rynkiem.

Siedem miesięcy po wstrzymaniu produkcji w swoich rosyjskich fabrykach, Ford podjął decyzję o całkowitym odejściu. Amerykański producent potwierdził, że sfinalizował proces sprzedaży 49 proc. udziałów w spółce Ford Sollers.

To było do przewidzenia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że marka już od marca nie świadczyła żadnych usług w Rosji. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, udziały sprzedano za "wartość nominalną" z możliwością ich odkupu w ciągu pięciu lat.

Oznacza to, że Ford przyjął podobną taktykę co np. Nissan, choć w przeciwieństwie do japońskiej marki, raczej nie będzie miał zbyt wielu powodów, by wracać do Rosji. Warto bowiem zauważyć, że osobowy dział Forda wycofał się stamtąd już w 2019 roku, a późniejsza oferta ograniczała się wyłącznie do samochodów użytkowych.

Spółka joint venture Ford Sollers została założona w 2011 roku. Łącznie miała trzy fabryki, w których przed 2019 rokiem produkowano Focusa, Mondeo, Ecosporta, Fiestę i Explorera na lokalne potrzeby. Transit natomiast powstawał do 2022 roku, stając się oficjalnie ostatnim modelem Forda dostępnym na rosyjskim rynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie