Ford Driving Skills for Life po raz czwarty rusza w Polsce

Ford Driving Skills for Life po raz czwarty rusza w Polsce25.04.2019 12:08
Ford Fiesta na szkoleniu Ford Driving Skills for Life
Ford Fiesta na szkoleniu Ford Driving Skills for Life
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe

Statystyki nie kłamią. Najmłodsi kierowcy to grupa szczególnie narażona na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ford w trosce o nich rusza z kolejną edycją bezpłatnych szkoleń.

Liczby naprawdę nie wyglądają dobrze. Jasno wskazują, że znaczna część najmłodszych kierowców po prostu nie radzi sobie za kierownicą. To nie ich wina - mają mało doświadczenia, a kursy na prawo jazdy uczą jechać tak, żeby zdać egzamin. Statystyki pokazują dobitnie, że potrzebna jest bardziej zaawansowana edukacja:

W całej Europie wypadki drogowe pozostają główną przyczyną śmierci młodych ludzi. Prawie 13 proc. osób zabitych na drogach UE miało od 18 do 24 lat, podczas gdy tylko 8 proc. populacji należy do tej grupy wiekowej. Większość (67 proc.) młodych osób zabitych w wypadkach to kierowcy, podczas gdy tylko 8 proc. to piesi.

Wszystko rozbija się tutaj o koszty. Wprowadzenie ustawowych szkoleń, które byłyby długoterminowe i wystarczająco rozbudowane, oznaczałoby wielokrotne zwiększenie ceny kursu i egzaminu.

Ford wychodzi naprzeciw potrzebom młodych kierowców i organizuje już czwartą polską odsłonę międzynarodowego cyklu szkoleń. Ford Driving Skills for Life to w tym roku 6 dni bezpłatnych zajęć teoretycznych i praktycznych. Od 2003 roku 38 tys. młodych kierowców z 16 krajów w ciągu 315 dni szkoleniowych podniosło poziom swoich umiejętności podczas zajęć Driving Skills for Life. W Polsce taki kurs przeszło już blisko 2000 osób.

Zajęcia obejmują m.in. podstawowe zagadnienia jak np. bezpieczne skręcanie w lewo po dojechaniu do skrzyżowania, ale również te bardziej zaawansowane sytuacje drogowe. Młodzi kierowcy poznają metody opanowania pod- i nadsterowności w samochodach. Nauczą się też sposobów uniknięcia uderzenia przez inne auto w tył swojego pojazdu czy zderzenia czołowego.

Nowością w tym roku będzie blok poświęcony współuczestnictwu samochodów i rowerów w ruchu drogowym. Uczestnicy 4. polskiej edycji Ford Driving Skills for Life nauczą się unikać kolizji z rowerzystami znajdującymi się w martwym polu, a w ramach ćwiczenia WheelSwap sprawdzą, czym może grozić niebezpieczne zachowanie na drodze w obydwu grup.

Ford w tym roku będzie uczył także metody holenderskiej. To sposób wysiadania z samochodu, który polega na sięganiu do klamki ręką będącą od strony tunelu środkowego, nie drzwi. W ten sposób ciało skręca się w stronę szyby, tym samym rozszerzając pole widzenia na drogę. Dzięki temu kierowca lub pasażer mają większą szansę zobaczyć nadjeżdżającego z tyłu rowerzystę.

Ford Driving Skills for Life 2019 - terminy i miejsca bezpłatnych szkoleń

Pierwsze szkolenie odbędzie się w dniach 10-12 maja w Aeroklubie Warmińsko-Mazurskim, przy ulicy Sielskiej 34 w Olsztynie. Druga tura będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 17-19 maja na stadionie przy ulicy Bułgarskiej 17.

Komplet informacji i formularz rejestracyjny znajduje się na stronie organizatora.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)