Czarne kropki na szybie auta. Prawie nikt nie wie, do czego służą

Czarne kropki na szybie auta. Prawie nikt nie wie, do czego służą

Czarne kropki mają znaczenie. Chronią szybę przez różnicą temperatur.
Czarne kropki mają znaczenie. Chronią szybę przez różnicą temperatur.
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Platforma Autokult
23.08.2021 10:39, aktualizacja: 14.03.2023 15:26

W wielu modelach samochodów znajdziemy szyby, których krawędzie wykończono w specyficzny sposób. Mowa o czarnych pasach i kropkach. Do czego służą?

Ciemna obwódka wokół samochodowych szyb, - tzw. frit, to element, który spotkamy w wielu modelach pojazdów. Niektórzy myślą, że główną rolą takiego rozwiązania jest zapobieganie oślepianiu kierowcy. Słusznie, pod warunkiem, że mowa o czarnych kropkach np. w okolicy lusterka wstecznego. Główna rola dodatkowej obwódki jest jednak zupełnie inna.

Frit to nic innego jak porowata powierzchnia wykonana ze specjalnej farby, spiekanej z szybą w wysokiej temperaturze. Takie rozwiązanie ma kluczowy wpływ na montaż szyby, gdyż klej lepiej wiąże się z chropowatym materiałem. Ciemna blenda pozwala też ukryć otwory montażowe, uszczelnienia czy pozostałości kleju.

Warto zwrócić uwagę, że w pewnej odległości od rantu pas często przeradza się w kropki o coraz mniejszym rozmiarze. Pozwalają one zniwelować różnicę temperatur pomiędzy czystą powierzchnią szyby, a jej krawędzią pokrytą ciemną farbą, która mocno się nagrzewa. Kropki zapobiegają więc uszkodzeniu elementu.

Zresztą kropek na szybach jest więcej. W wielu autach znajdziemy je też bowiem w prawym, dolnym rogu, tuż pod oznaczeniem producenta szyby. Na podstawie kropek można sprawdzić rok i miesiąc produkcji danej szyby, gdzie liczba kropek oznacza miesiąc, a towarzysząca im cyfra, rok. Dla przykładu szyba z marca 2006 roku będzie oznaczona w ten sposób: (•••6). Więcej na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)