Coraz więcej osób prowadzi samochody pod wpływem narkotyków?
Policja wyłapuje coraz więcej osób, które siadają za kierownicą pod wpływem narkotyków. W ubiegłym roku było to ponad 1,2 tys. przypadków.
14.03.2016 | aktual.: 02.10.2022 08:29
Policja informuje, że coraz więcej osób podejmuje się prowadzenia auta pod wpływem narkotyków. Pokazują to statystki. W ubiegłym roku zatrzymano w Polsce około 1250 osób, które usiadły za kierownicą pod wpływem narkotyków różnego rodzaju. W 2013 roku wykryto mniej niż 700 odurzonych kierowców. Cofając się w statystykach jeszcze bardziej, do 2000, dojdziemy do liczby zaledwie kilkudziesięciu odnotowanych przypadków.
Takie zatrważające dane przekazuje w swoim artykule rp.pl. Czy jednak rośnie liczba kierowców odurzonych, czy wzrasta sama wykrywalność? W tym samym artykule czytamy, że jeszcze 20 lat temu trudno dostępne były nawet testy alkoholowe. Jednocześnie nawet o obecnej skali badań narkotykowych mówi się jak o przeprowadzanych w skromnej liczbie. W 2015 zbadano 9 tys. kierowców, z czego u 14 proc. testy pozwoliły wykryć, że prowadzą oni auta pod wpływem narkotyków.
Badania na obecność tego typu środków odurzających są nadal prowadzone wyrywkowo, ponieważ są one droższe i trudniejsze w wykonaniu niż alkoholowe. By dokonać badania, należy pobrać próbkę śliny podejrzanego. Analiza trwa około 10 minut. To wielokrotnie dłużej w porównaniu do testów alkoholowych, które obecnie w formie wstępnej wykonuje się w zaledwie kilkadziesiąt sekund, licząc zatrzymanie pojazdu. Problemem jest duża różnorodność psychoaktywnych środków chemicznych oraz złożoność budowy tworzących je związków chemicznych.
Właśnie dlatego testów na obecność narkotyków w organizmie kierowcy, nie przeprowadza się przy większości kontroli drogowych, a przede wszystkim wtedy, gdy kierowca jest nadmiernie pobudzony i wręcz agresywny, bądź w sytuacji odwrotnej - gdy sprawia wrażenie sennego i ma problemy z koncentracją.
Nawet jeśli skala problemu się nie zmienia i od lat jest na wysokim poziomie, to poprawa jej wykrywalności daje coraz większą świadomość o istnieniu tego zagrożenia na drodze. Kierowca pod wpływem narkotyków jest równie niebezpieczny co ten, który prowadzi pod wpływem alkoholu. W zależności od użytego środku, może on w różny sposób funkcjonować za kierownicą. Jego koncentracja może być znacznie osłabiona, bądź przeciwnie - zwiększa się agresywność zachowania.
Trzeba pamiętać, że jeśli spowodujemy wypadek, bądź dojdzie do zdarzenia drogowego nie z naszej winy, ale będziemy pod wpływem narkotyków, konsekwencje może wyciągnąć nie tylko policja, ale i ubezpieczyciel. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. To właśnie ze względu na nie, powinniśmy siadać za kierownicą wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy w pełni sił i nie podlegamy działaniu żadnych środków mogących mieć wpływ na nasze zachowanie za sterami samochodu.