Poradniki i mechanikaCo to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta

Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta

Zdjęcie złodzieja samochodu (fot. Daniel Jedzura / Shutterstock)
Zdjęcie złodzieja samochodu (fot. Daniel Jedzura / Shutterstock)
Marcin Łobodziński
05.02.2018 15:46, aktualizacja: 30.03.2023 11:08

Mini AC to tanie ubezpieczenie autocasco, które zabezpiecza właściciela przed całkowitą utratą samochodu. Jest jednak haczyk. Nie można liczyć na wypłatę odszkodowania przy drobnych szkodach. Dlatego jest sporo tańsze niż tradycyjne AC.

Co to jest małe autocasco?

Mini AC, Smart Casco, Małe AC, Auto Ochrona Plus – używa się różnych nazw do produktów AC o ograniczonym zakresie odpowiedzialności. Zwykle taka polisa obejmuje jedynie całkowitą utratę pojazdu w wyniku jego kradzieży, zniszczenia w klęsce żywiołowej czy w pożarze. Rzadziej poszkodowany może liczyć na wypłatę pieniędzy przy uszkodzeniu auta w wyniku kolizji. Niektóre towarzystwa zastrzegają sobie, że wypłacą odszkodowanie w takiej sytuacji, ale tylko przy szkodzie całkowitej.

Małe autocasco to dobre rozwiązanie dla osób, które boją się o utratę samochodu, a pełne AC jest zbyt drogie lub nie można go wykupić. Docenią taki produkt właściciele pojazdów starszych, których ubezpieczyciele nie chcą objąć pełnym AC ze względu na wiek, lub nie opłaca się wykupywać polisy ze względu na niską wartość samochodu, lub sporadyczne użytkowanie. Niektóre towarzystwa ubezpieczają w taki sposób wyłącznie samochody starsze niż 10 lat.

Warto dodać, że większość małych polis AC jest do kupienia tylko w pakiecie z OC. Niektóre towarzystwa sprzedają jednak odrębnie takie usługi, niezależnie od tego, gdzie zawarliście umowę ubezpieczenia OC. Warto w sprawie takiej polisy skontaktować się z doradcą, który wie jaka firma i w jakim zakresie je sprzedaje.

Ile kosztuje Mini AC?

Dużo zależy od zakresu ubezpieczenia i tego, czy polisa taka jest oferowana niezależnie od OC. Zwykle jest to kwota od 200 do 1000 zł zależna od wieku i wartości pojazdu. Stawki mogą też zależeć od tego, czy jest to wykupione oddzielnie, czy w pakiecie z OC.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)