Co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem?

Co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem?

Policjant kierujący ruchem
Policjant kierujący ruchem
Źródło zdjęć: © Policja
Szymon Jasina
19.11.2023 19:25, aktualizacja: 20.11.2023 09:14

Funkcjonariusz kierujący ruchem drogowym ma na skrzyżowaniu nadrzędną rolę nad znakami, sygnalizacją świetlną czy innymi przepisami. Jednak takich policjantów spotyka się na tyle rzadko, że kierowcy zapominają, co oznaczają dawane przez nich sygnały. Właśnie dlatego policja przygotowała film o nich przypominający.

Każdy kierowca szkoląc się na prawo jazdy musi nie tylko wiedzieć, że kierowanie ruchem przez policjanta jest nadrzędne nad wszystkimi innymi sygnałami i zasadami. O tym raczej nikt nie zapomina. Natomiast poznane w trakcie nauki jazdy znaczenia wszystkich postaw i gestów funkcjonariusza szybko znikają z pamięci. Nic dziwnego, w końcu nieczęsto spotyka się sytuacje, gdy ruch na skrzyżowaniu jest kierowany przez policję.

JAK ZACHOWAĆ SIĘ , GDY POLICJANT KIERUJE RUCHEM?

Wielu kierowców potrafi jeździć kilka lat i nie trafić na taką sytuację. Z tego powodu zapominają, jak odczytywać gesty mundurowych. Właśnie dlatego policja przygotowała krótki film przypominający, jak reagować, gdy policjant kieruje ruchem. Wyjaśnione na nim są wszystkie stosowanie przez funkcjonariuszy gesty - np. informujące, w którym miejscu zatrzymać pojazd lub jak wygląda pozwolenie na skręt na skrzyżowaniu. Warto co pewien czas przypominać sobie te gesty, aby nie być później zaskoczonym i zdezorientowanym, gdy trafi się na policjanta kierującego ruchem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)