Biały bus zaparkowany przy przejściu. Nie zauważysz go i możesz sporo zapłacić

Biały bus zaparkowany przy przejściu. Nie zauważysz go i możesz sporo zapłacić

Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Źródło zdjęć: © WP | Śląska Policja
Mateusz Żuchowicz
22.01.2024 10:32, aktualizacja: 22.01.2024 11:26

Przy drodze stoi wiele zaparkowanych białych busów, na które wielu kierowców nie zwraca uwagi. Ten jeden na Śląsku jest wyjątkowy, bo gdy zauważysz go w pobliżu przejścia dla pieszych, oznacza, że policja ma cię na oku.

Przed weekendem mysłowicka policja po raz kolejny przeprowadziła działania pod nazwą "Bezpieczny pieszy". Tym razem działała dużo bardziej niepostrzeżenie, bo dostała wsparcie od Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w postaci niepozornego białego busa zwanego "Ruchomym Stanowiskiem Dowodzenia".

Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko Dowodzenia© WP | Śląska Policja

Biały Renault Master nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale wielki maszt na jego dachu z dwoma kamerami na szczycie, to już nie jest normalna rzecz. Policjanci, parkując samochód niedaleko ruchliwego przejścia dla pieszych, czy dużych węzłów komunikacyjnych mogą z odległości obserwować i nagrywać nie tylko zachowanie kierowców, ale także pieszych.

Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko Dowodzenia © WP | Śląska Policja

Oczywiście policjanci nie obserwują biernie ruchu drogowego, bo w sytuacji złamania przepisów, sprawca wykroczenia zostaje zatrzymany przez radiowóz stojący kilkaset metrów dalej. Co ciekawe ukryta kamera nie czai się tylko na kierowców, ale także pieszych, którzy wkraczają na jezdnię niezgodnie z przepisami. Tylko przez jeden dzień Mysłowicka Policja odnotowała 49 wykroczeń, z czego 39 należało do kierowców, a 10 do pieszych.

Zatrzymanie kierującego przez Policję
Zatrzymanie kierującego przez Policję © WP | Śląska Policja

Zgodnie z aktualnie panującymi przepisami kary związane z przejściami dla pieszych nie należą do łagodnych:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.
Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko Dowodzenia© WP | Śląska Policja

Należy również pamiętać, że biały Renault Master nie został wykorzystany jednorazowo przy akcji Mysłowickiej Policji. Białego busa możecie spotkać krążącego po całym terenie śląska, dlatego miejcie oczy otwarte, a przede wszystkim jeździjcie zgodnie z przepisami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)