Rząd szykuje zmiany w OC. Większe prawa, wyższe kwoty

Rząd planuje zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przyszłości łatwiej będzie o odszkodowanie za zdarzenie, które miało miejsce za granicą. Podniesione zostaną również sumy gwarancyjne.

Kierowcy muszą przygotować się na zmianę cen polis
Kierowcy muszą przygotować się na zmianę cen polis
Źródło zdjęć: © WP | Autokult.pl
Tomasz Budzik

24.07.2024 | aktual.: 24.07.2024 13:02

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zmiany w przepisach będą dotyczyły przede wszystkim dwóch zagadnień. Pierwszym z nich jest obsługa szkód w razie niewypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Po zmianach osoby poszkodowane poza Polską będą w takich sytuacjach zgłaszały się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dziś w takim przypadku należy zwracać się do odpowiednika Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w kraju siedziby upadłego ubezpieczyciela. Jeśli do kolizji czy wypadku dojdzie w Polsce, roszczenia względem upadłego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie zgłaszało się w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, przypadki niewypłacalności ubezpieczycieli nie należą do rzadkości. I dotyczy to nawet państw w Unii Europejskiej. Jak informuje PBUK, w październiku 2023 r. upadłość ogłosiła firma Astra Asigurări, która była trzecim co do wielkości ubezpieczycielem w Rumunii. W czerwcu 2024 r. upadłość ogłosił duński ubezpieczyciel Alpha Insurance A/S.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejną ze zmian zapowiedzianych przez rząd będzie podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w polisach OC. Po zmianach wyniosą one:

  • szkody na osobie: 29 876 400 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych,
  • szkody majątkowe: 6 021 600 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych.

Jak informuje rząd, nowelizacja wprowadzi również jednolity dla całej UE formularz zaświadczenia o historii roszczeń związanych z OC pojazdów mechanicznych. Zmiany wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja uzyska swój ostateczny kształt.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)