Autostrada A4 zyska trzeci pas. Niestety trochę na niego poczekamy

Autostrada A4 zyska trzeci pas. Niestety trochę na niego poczekamy

W Polsce nie brakuje miejsc, w których przydałyby się 3 pasy.
W Polsce nie brakuje miejsc, w których przydałyby się 3 pasy.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
29.06.2021 07:24, aktualizacja: 14.03.2023 16:01

Nie tylko A2, ale i A4. GDDKiA właśnie pochwaliła się planami rozbudowy odcinka Krzyżowa-Legnica o dwa dodatkowe pasy, po jednym w każdym kierunku. To dobra wiadomość dla kierowców poruszających się w tamtych okolicach. Niestety na rozpoczęcie prac poczekamy jeszcze kilka ładnych lat.

Ruch na polskich drogach z roku na rok przybiera na sile. Nie brakuje miejsc, w których jedynym rozwiązaniem wydaje się dobudowanie kolejnych pasów. Taką decyzję podjęto niedawno w sprawie autostrady A2. Jak się okazuje, zatłoczona A4 również doczeka się przebudowy.

Jak informuje GDDKiA, właśnie podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dla modernizacji A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe. Plany zakładają dobudowanie dodatkowych pasów ruchu w każdą ze stron, wraz z pasami awaryjnymi na odcinku o łącznej długości około 36 km.

Warto odnotować, że w niektórych miejscach nie wystarczy jedynie rozbudowa już istniejącej jezdni. W kilku przypadkach konieczne będzie wybudowanie odcinków od podstaw. Z pewnością przyczyni się to do znaczących utrudnień na A4, choć przekonamy się o tym nie wcześniej niż za kilka lat.

Samo opracowanie dokumentacji potrwa do 48 miesięcy. Następnie konieczne będzie stworzenie koncepcji programowej, Programu Funkcjonalno-użytkowego i wreszcie ogłoszenie przetargu na realizację zadania w latach 2026-2029.

W najgorszym wypadku trzecim pasem A4 pojedziemy więc dopiero pod koniec dekady - późno, ale nie od dziś wiadomo, że lepiej późno, niż wcale.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)