Drożej na A4. Zarządca autostrady nie posłuchał GDDKiA

Drożej na A4. Zarządca autostrady nie posłuchał GDDKiA

Od 1 października na bramkach zapłacimy więcej.
Od 1 października na bramkach zapłacimy więcej.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
30.09.2020 12:51, aktualizacja: 22.03.2023 10:04

Od 1 października 2020 roku obowiązywać będą nowe stawki za przejazd Autostradą A4. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą 12 zamiast 10 zł na każdym z punktów poboru opłat. Oznacza to, że koszt pokonania całej trasy z Katowic do Krakowa wzrośnie o 20 proc.

24 zł zamiast dotychczasowych 20 zł - tyle zapłacimy za pokonanie autostrady A4 na odcinku między Katowicami, a Krakowem. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska zapowiedziała wzrost cen już kilka miesięcy temu. Do końca jednak łudziliśmy się, że kwoty pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Tym bardziej, że plany podwyżek zostały skrytykowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, w którym stwierdza, że wzrost stawek jest nieuzasadniony i wpłynie negatywnie na transport samochodowy w regionie. Istnieje bowiem obawa, że część kierowców z powodu podwyżek będzie chętniej wybierać okoliczne drogi alternatywne biegnące m.in. przez Olkusz i Dąbrowę Górniczą.

Nowy cennik może budzić oburzenie. Jest jednak sposób, by płacić mniej. Jak informuje Stalexport, kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych A4Go, Telepass oraz aplikacji Autopay bądź SkyCash będą płacić 8 zł za każdy odcinek. Łącznie na trasie pomiędzy Krakowem a Katowicami zapłacą więc 16 zł, a nie 24 zł, jak zmotoryzowani płacący w tradycyjny sposób. Zaoszczędzą w ten sposób 30 proc. opłaty.

Stalexport Autostrada Małopolska tłumaczy swoją decyzję rosnącymi kosztami utrzymania autostrady poniesionymi w ostatnich 5 latach. Nowe stawki wchodzą w życie z dniem 1 października 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)