Dobra wiadomość dla kierowców. Jest zgoda na poszerzenie autostrady A2

Dobra wiadomość dla kierowców. Jest zgoda na poszerzenie autostrady A2

Poszerzonym odcinkiem pojedziemy dopiero za 4,5 roku
Poszerzonym odcinkiem pojedziemy dopiero za 4,5 roku
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/GDDKiA
Filip Buliński
23.06.2021 07:38, aktualizacja: 14.03.2023 16:05

Na tę zmianę kierowcy czekają od lat. Choć o poszerzeniu autostrady A2 między Łodzią a Warszawą mówi się już od jakiegoś czasu, teraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową, która umożliwia kontynuację prac. Te mają ruszyć w listopadzie 2023.

Odcinek autostrady A2 między Łodzią i Warszawą jest znany z dużego natężenia ruchu. Kierowcy od lat zwracają uwagę na regularne utrudnienia w ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała jednak wiadomość, która powinna ucieszyć podróżujących. Prace nad zapowiadanym poszerzeniem o trzeci pas w każdą stronę weszły na kolejny etap zaawansowania.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał pozytywną decyzję środowiskową, która daje zielone światło do kontynuacji prac na odcinku od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim. To odcinek liczący nieco ponad 46 km. Dla drugiego odcinka od granicy województwa do węzła Konotopa decyzja środowiskowa zostanie wydana już niebawem.

Autostrada zostanie poszerzona o trzeci, wewnętrzny pas ruchu na łącznym odcinku o długości 89 km. Do tej pory dwa pasy w obu kierunkach miały po 3,75 m szerokości – po zmianach będą miały po 3,5 m, kosztem zmniejszenia szerokości pasa rozdziału.

Ponieważ już podczas budowy pierwotnego odcinka A2 zakładano jego ewentualną rozbudowę o dodatkowy pas ruchu, obiekty nad autostradą nie będą wymagały rozbiórki. Konieczne będzie za to przebudowanie systemu melioracyjnego, siatka odgradzająca zostanie wymieniona na wyższą, a w wielu miejscach postawione zostaną nowe ekrany akustyczne.

Przetarg na budowę dodatkowego pasa przewidziany został jeszcze na III kwartał tego roku, a podpisanie umowy ma nastąpić wiosną 2022 r. Kiedy więc pojedziemy dodatkowym pasem? To dosyć odległe terminy. Prace mają ruszyć w listopadzie 2023 r., a oddanie do użytku ma nastąpić dopiero na przełomie 2025 i 2026 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)