Aktywne systemy bezpieczeństwa gorzej widzą osoby o ciemnej skórze. Mogą ich nie dostrzec

Aktywne systemy bezpieczeństwa gorzej widzą osoby o ciemnej skórze. Mogą ich nie dostrzec

Przed aktywnymi systemami bezpieczeństwa jeszcze długa droga rozwoju
Przed aktywnymi systemami bezpieczeństwa jeszcze długa droga rozwoju
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
13.03.2019 10:27, aktualizacja: 28.03.2023 11:35

Od 2022 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane w Europie będą musiały być wyposażone w aktywne systemy bezpieczeństwa. Kłopot w tym, że wciąż są one niedoskonałe. Teraz okazało się, że mają trudności z rozpoznaniem pieszych o ciemnej karnacji.

Badacze z amerykańskiego Georgia Institute of Technology odkryli, że samochodowe systemy odpowiedzialne za wykrywanie pieszych gorzej radzą sobie z postawionym przed nimi zadaniem w przypadku osób o ciemniejszej skórze. Naukowcy badali oprogramowanie ośmiu samochodowych systemów, posługując się różnymi zdjęciami pieszych. Zostały one podzielone na dwie grupy – osób o jaśniejszej i ciemniejszej skórze.

Okazało się, że oprogramowanie mające wykrywać pieszych było o pięć proc. mniej skuteczne w przypadku osób o ciemniejszej skórze. Wyniki nie były zależne od tego, czy fotografia przedstawiała sytuację w dzień czy w nocy. Jak twierdzą badacze, powodem takiego stanu rzeczy była zbyt mała liczba przykładów ciemnoskórych pieszych "zaprezentowanych" oprogramowaniu na etapie uczenia się systemu.

Niedomagania układów rozpoznających pieszych mogą zaskakiwać, a niektórych nawet oburzać. Należy jednak pamiętać, ze to wciąż świeża technologia, która wciąż się rozwija. Miną lata nim uzyska doskonałość. Jak pokazały przeprowadzone przez amerykański IIHS testy, nie każdy system wykrywania pieszych wywiązuje się ze swoich obowiązków. Podobnie jest z przetestowanymi w 2018 r. przez Euro NCAP układami mającymi uniknąć kolizji i aktywnymi tempomatami.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)