42 km nowej drogi ekspresowej S3 otwarte dla kierowców. Szybciej pojedziesz nad morze

Docelowo kierowcy pojadą tu z prędkością 120 km/h
Docelowo kierowcy pojadą tu z prędkością 120 km/h
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Tomasz Budzik

27.04.2021 10:35, aktual.: 14.03.2023 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby, które planują odwiedzić zachodnią część polskiego wybrzeża, będą zadowolone. W woj. zachodniopomorskim otwarto dla ruchu dwa odcinki drogi S3. Za trzy lata będzie jeszcze lepiej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otwarciu dla ruchu dwóch odcinków drogi ekspresowej S3. Pierwszy z nich to zupełnie nowy fragment Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km. Z kolei fragment od Miękowa do Rzęśnicy został dostosowany do współczesnych parametrów drogi ekspresowej. Łącznie kierowcy mogą już korzystać z 42 km nowej trasy ekspresowej.

Obraz
© GDDKiA

Jak zapowiedziała GDDKiA, za trzy lata, a więc w 2024 r., ekspresówką będzie można dotrzeć do samego Świnoujścia. Dziś droga o takich parametrach kończy się w miejscowości Parłówko. W realizacji są jeszcze dwa fragmenty S3 – pomiędzy Lubinem a Zieloną Górą oraz od Bolkowa do granicy z Czechami.

Na zupełnie nowym odcinku S3 droga przebiega w większości przez tereny leśne, w związku z tym powstało pięć przejść dla dużych zwierząt, w tym cztery górne. Nowa dwujezdniowa S3 połączyła zakończone w latach 2011-2012 obwodnice Miękowa oraz Troszyna, Parłówka i Ostromic. Na odcinku Miękowo - Rzęśnica powstała w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Trasa nie spełniała już współczesnych standardów drogi ekspresowej.

Łączna całkowita wartość inwestycji dla tych dwóch odcinków S3 wyniosła 583,8 mln złotych. Realizacja odcinka Brzozowo - Miękowo była dofinansowana ze środków UE kwotą 191,7 mln złotych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)