Nie będzie ogólnopolskiej akcji policji na Boże Ciało. Mundurowi będą jednak sprawdzać kierowców i maseczki w aucie
Ze względu na epidemię koronawirusa policja zrezygnowała z ogólnopolskiej akcji drogówki na czas długiego weekendu, który rozpoczyna się w Boże Ciało 11 czerwca 2020. Nie oznacza to jednak, że zmotoryzowani mogą czuć się bezkarnie.
09.06.2020 | aktual.: 22.03.2023 11:17
Co roku długi czerwcowy weekend skłaniał setki tysięcy Polaków do podróży. Tym razem epidemia koronawirusa pokrzyżowała wypoczynkowe plany wielu z nas. Policja nie spodziewa się tak dużego natężenia ruchu jak w poprzednich latach, a dodatkowo musi realizować szereg innych, związanych z zagrożeniem ze strony SARS-CoV-2 zadań. Z tej przyczyny w 2020 r. nie będzie ogólnopolskiej, opatrzonej kryptonimem, akcji mundurowych.
- Poszczególne komendy wojewódzkie będą w tych dniach organizować działania policji w miarę swoich potrzeb i możliwości - mówi Autokult.pl kom. Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Na drogach będzie ok. 4,5 tys. policjantów. Priorytetem będzie z jednej strony utrzymanie płynności ruchu, a z drugiej kontrola prędkości, bo właśnie w tym obszarze zauważamy w 2020 r. pogorszenie sytuacji. Policjanci będą też przyglądać się zachowaniom kierowców względem niechronionych uczestników ruchu. Podczas kontroli będziemy zwracać uwagę na przewożenie dzieci w samochodach, trzeźwość kierujących oraz obowiązek zakrywania ust i nosa w pojeździe, jeśli podróżują nim osoby, które razem nie mieszkają. Pod tym względem nic w przepisach się nie zmieniło - dodaje Robert Opas.
Na drogach na pewno nie zabraknie policyjnych grup Speed. Służący w nich funkcjonariusze to osoby o największym doświadczeniu i sprawności w służbie na drodze. Szczególne zainteresowanie grup Speed budzą niebezpieczne zachowania, a sami policjanci mają do dyspozycji najlepszy sprzęt. W Warszawie na drogi ruszą nowe radiowozy. Chodzi o skody superb o mocy 272 KM.
Liczby nie kłamią
Epidemia koronawirusa i związany z nim okres izolacji domowej zmieniły kształt statystyk policji. Od początku 2020 r. na drogach doszło do 8,6 tys. wypadków - to o 26 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2019 r. Liczba śmiertelnych ofiar wypadków zmalała o 19 proc. (do 915), a rannych o 29 proc. (do 9,7 tys.). O 21 proc. spadła też liczba kierowców przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (do 35,5 tys.).
Jedynym wskaźnikiem, który wzrósł, jest liczba osób z prawem jazdy zatrzymanym na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Jak wynika z policyjnych danych, do tej pory w 2020 r. taki los spotkał 26 962 kierowców. To o 36 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.
Nadchodzący długi weekend, który rozpoczyna sie w Boże Ciało 11 czerwca, może być wyjątkowo niebezpieczny. Z jednej strony kierowcy w czasie, gdy drogi były niemal puste, przyzwyczaili się do szybkiej jazdy, z drugiej zaś ruch wrócił już niemal do normy. Jak wynika z najnowszych danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w pierwszym tygodniu czerwca 2020 r. ruch osobowy był już tylko o 14 proc., a ciężarowy o 1 proc. mniejszy niż w porównywalnym okresie 2019 r.
O czym powinni pamiętać kierowcy?
Prognozy pogody dają nam do zrozumienia, że podczas długiego weekendu kierowcy napotkają w kraju zmienne warunki pogodowe. W miarę przemieszczania się po kraju będziemy poruszać się w słońcu i deszczu. Policja przypomina o zachowaniu ostrożności podczas zmian aury. - Przede wszystkim jednak należy dobrze zaplanować podróż. Warto wyjechać wcześniej, by potem się nie spieszyć. Jeśli podróż będzie długa, najlepiej by kierowcę miał kto zmienić. Nie bagatelizujmy zmęczenia za kierownicą – dodaje Robert Opas.
Podczas podróży drogami ekspresowymi i autostradami pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Najlepiej, jeśli wynosi on przynajmniej tyle, ile auto pokonuje przy danej prędkości w ciągu 2 sekund. W zachowywaniu zasady 2 sekund pomagają przydrożne słupki. Jeśli do słupka, który właśnie minął pojazd przed nami, dojeżdżamy przed upływem 2 sekund, należy zwiększyć dystans.
Przede wszystkim jednak nie zapominajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. - Policja nie jest nastawiona na wręczanie mandatów. Jej celem jest zapewnienie ładu i bezpieczeństwa na drodze. Zachowujmy się przyzwoicie, a być może część interwencji skończy się jedynie pouczeniem – kwituje kom. Robert Opas.